24 januari 2012 - 12:39 - Marokko
De hervorming van de grondwet waarborgt de mensenrechten in Marokko, maar koning Mohammed VI behoudt bijna al zijn macht, zegt Human Rights Watch (HRW) in zijn jaarverslag zondag vrijgegeven in Caïro.
De erkenning van het amazigh als officiële taal, de afschaffing van marteling, ontvoering en willekeurige detentie, en het recht op een eerlijk proces, zijn allen positieve punten van de nieuwe grondwet, goedgekeurd door 98,49% van de Marokkanen op 1 juli 2011.
Het rapport heeft het ook over de vrijheid van vergadering en de soms brutaal verspreidde demonstraties van Beweging 20 februari. HRW is van mening dat de Marokkanen nu willen zien "wat de grondwettelijke principes in praktijk betekenen".
HRW verwelkomt echter de inspanningen van Marokko in de strijd tegen het terrorisme, daarbij verwijzend naar de arrestatie en berechting van Adil El Athmani, auteur van de aanslag op café Argana in Marrakech, en acht medeplichtigen.
De organisatie komt in dit verslag ook terug op de honderden arrestaties na de aanslagen van 16 mei 2003 in Casablanca, zonder dat de opgepakte personen berecht werden.
Tot slot uit Human Rights Watch scherp kritiek op de persvrijheid in Marokko en de vele verboden onderwerpen waaronder de koning en de Sahara.
Achraf Hakimi en Imaan Hammam in koppel?
België waarschuwt reizigers voor Marokko
Vader Lamine Yamal voor de rechter, dubbele rol in steekpartij
Fikse boete voor man die uitkering ontving tijdens vakantie in Marokko
Geen schaduw, wel palmbomen: kritiek in Marokko
Sofian Kiyine opnieuw bij spectaculair ongeval betrokken
België waarschuwt reizigers voor Marokko
Geen schaduw, wel palmbomen: kritiek in Marokko
Marokko pakt landroof keihard aan
Geldafpersing op Marokkaanse weg (video)
Politicus vast voor vastgoedfraude in Tanger
Belangrijke verbindingsweg in Nador is "een schande"
Marokkaans raadslid doneert lever om tante te redden
Nederlander betrapt met camper vol hasj bij grens Marokko