24 januari 2012 - 12:39 - Marokko
De hervorming van de grondwet waarborgt de mensenrechten in Marokko, maar koning Mohammed VI behoudt bijna al zijn macht, zegt Human Rights Watch (HRW) in zijn jaarverslag zondag vrijgegeven in Caïro.
De erkenning van het amazigh als officiële taal, de afschaffing van marteling, ontvoering en willekeurige detentie, en het recht op een eerlijk proces, zijn allen positieve punten van de nieuwe grondwet, goedgekeurd door 98,49% van de Marokkanen op 1 juli 2011.
Het rapport heeft het ook over de vrijheid van vergadering en de soms brutaal verspreidde demonstraties van Beweging 20 februari. HRW is van mening dat de Marokkanen nu willen zien "wat de grondwettelijke principes in praktijk betekenen".
HRW verwelkomt echter de inspanningen van Marokko in de strijd tegen het terrorisme, daarbij verwijzend naar de arrestatie en berechting van Adil El Athmani, auteur van de aanslag op café Argana in Marrakech, en acht medeplichtigen.
De organisatie komt in dit verslag ook terug op de honderden arrestaties na de aanslagen van 16 mei 2003 in Casablanca, zonder dat de opgepakte personen berecht werden.
Tot slot uit Human Rights Watch scherp kritiek op de persvrijheid in Marokko en de vele verboden onderwerpen waaronder de koning en de Sahara.
Marokkaanse vastgoedmagnaten verdacht van witwassen drugsgeld
Marokkaanse motorrijder komt om bij crash in Florida
Marokkaanse celebs ontduiken massaal belasting
Anas neergestoken op Palestina-demonstratie in Brussel: "Ik weet wie het was"
Veerboot naar Marokko ramt havenbarrière in Algeciras
Hollywood-bankroof in Marokko, daders lopen nog
Marokkaanse vastgoedmagnaten verdacht van witwassen drugsgeld
Hollywood-bankroof in Marokko, daders lopen nog
Tanger te duur voor vakantie
Bejaarde Marokkaanse op brute wijze vermoord in Frankrijk
Spanje onvoorbereid op druk van Marokko
Nasser Zefzafi in Al Hoceima met doodzieke vader
Vier Marokkaanse fysici in wereldtop
Marokko jaagt op ’master copy’ goederen