Zoeken

Vastgoed Marokko: prijzen verdubbeld, fraude met ’zwart geld’ tiert welig

9 december 2025 - 06:00 - Marokko

De droom van een betaalbare woning in Marokko verandert voor veel huishoudens in een financiële nachtmerrie. Het programma voor directe steun, dat bedoeld was om de lasten voor gezinnen te verlichten, voedt nu ongebreidelde speculatie, waarbij illegale ’zwart betalingen’ en inferieure bouwkwaliteit de norm zijn. Hierdoor verliest de overheidssteun haar sociale doel volledig.

Fatima Tamni, parlementslid van de FGD-partij, heeft minister Fatima Zahra El Mansouri aangesproken over deze ongecontroleerde uitwassen in de sector. Het parlementslid schetst een verontrustend beeld op basis van meldingen uit het veld: de financiële inspanning van de overheid wordt, in plaats van de kopers solvabel te maken, via illegale mechanismen weggesluisd naar de zakken van speculanten.

Lees ook: Huis kopen in Marokko? Zo bespaar je tot 60%!

De vastgoedinflatie bereikt in bepaalde regio’s onterecht hoge pieken. Betaalbare appartementen, die in het verleden rond de 250.000 dirham werden verhandeld, kosten nu 450.000 dirham of zelfs meer. Deze prijsexplosie, die soms een verdubbeling van de oorspronkelijke prijs betekent, is niet gebaseerd op een technische meerwaarde. Verkopers spelen vaak met oppervlakkige esthetische aanpassingen om deze buitensporige bedragen te rechtvaardigen.

Lees ook: Vastgoedgekte in Marokko: kwart meer verkocht

De situatie verslechtert door de normalisering van de ’zwart betaling’. Projectontwikkelaars eisen niet-aangegeven betalingen, waardoor ze direct de staatssubsidie onderscheppen die bestemd is voor de burgers. Dit afpersingsmechanisme gaat gepaard met een aanzienlijke daling van de bouwkwaliteit: veel nieuwe woningen vertonen ernstige gebreken kort na de oplevering, waardoor de minimale veiligheidsnormen worden geschonden. Geconfronteerd met deze misbruiken eist het parlementslid een onmiddellijke aanscherping van de controles en een herziening van de subsidieregels om een einde te maken aan deze verkapte winstjacht.

Bladna.nl

Bladna.nl - 2025 - Contact - Over Bladna.nl - Privacybeleid - Ons team