23 januari 2024 - 15:00 - Wereld
Nederland heeft aanzienlijke vooruitgang geboekt in het terugsturen van illegale Marokkanen naar hun thuisland. In de eerste elf maanden van 2023 zijn volgens de Dienst Terugkeer en Vertrek (DT&V) 250 Marokkanen teruggestuurd. Dit is het hoogste aantal in een decennium.
Deze ontwikkeling is het resultaat van een succesvol charmeoffensief van Nederland, waardoor Marokko nu meer medewerking verleent in het terugnemen van zijn onderdanen. Dit was voorheen een groot probleem, omdat Marokko weigerde deze personen terug te nemen, waardoor ze zonder toekomstmogelijkheden in Nederland bleven.
Lees ook: Nederland vraagt Marokko opnieuw om betere migratiesamenwerking
De meeste van deze uitzettingen betreffen afgewezen Marokkaanse asielzoekers. Deze groep dwaalt vaak door Nederland en andere EU-landen. Dit heeft geleid tot een toename van Marokkanen in vreemdelingenbewaring in Nederland, van 240 in 2022 tot 700 in het afgelopen jaar.
Lees ook: Mohammed na 43 jaar in Nederland naar Marokko uitgewezen
Ondanks de succesvolle uitzettingen, passen Marokkaanse asielzoekers hun strategie snel aan om uitzetting te vermijden. Zo hebben in het afgelopen jaar ongeveer 1000 Marokkanen asiel aangevraagd bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. Velen van hen wachten de uitslag van hun aanvraag niet af en verdwijnen voordat ze kunnen worden uitgezet, vaak naar andere EU-landen of naar onbekende locaties binnen Nederland.
Tientallen woningen gesloopt in Tanger
Bekende acteur dankt geluk aan Marokkaanse vrouw
Marokko onderzoek viraal filmpje Britse YouTuber over wangedrag taxichauffeur
Nador voert strengere regels in voor feesten en bruiloften
Agent Guardia Civil gearresteerd met drugs in Nador
Grote goudsmokkel opgerold tussen Turkije en Marokko
Marokkaanse Nederlanders: "Ze willen ons toch niet, waarom zouden we dan stemmen?"
"Marokko wurgt Ceuta, Spanje kijkt toe"
Gesprekken tussen VS en Algerije over Sahara gelekt
Tinder-verkrachter: huiveringwekkende getuigenis tegen Salim Berrada
Marokkanen opgelet, Portugal verandert Golden-visa regels
Algerije beschuldigd van dubbel spel in Sahara-conflict
Tientallen gestolen luxe auto’s onderschept tijdens Operatie Marhaba
TikTokker roept op tot geweld tegen Marokkanen, politie ingeschakeld