3 december 2020 - 17:40 - Wereld
Duizenden Oeigoeren werken onder dwang in Chinese haarfabrieken. Extensions en pruiken die door hen in gevangenschap worden gemaakt komen waarschijnlijk ook in Nederland terecht. Dat blijkt uit een onderzoek van Platform voor onderzoeksjournalistiek Investico voor Linda, Trouw en De Groene Amsterdammer.
China heeft honderden ’heropvoedingskampen’ gebouwd om Oeigoeren te transformeren tot Chinezen. Naar schatting zitten er ruim een miljoen Oeigoeren in zulke kampen. Verschillende ex-gevangen van strafkampen in Xinjiang getuigen dat hun haar bij binnenkomst van het kamp werd afgeschoren.
Zeker één Chinese haarfabrikant exporteerde afgelopen jaren vanuit de strafkampen meerdere ladingen mensenhaar naar Nederland. De fabrikant stuurde de afgelopen vijf jaar op zijn minst zes vrachten haarstukken naar Nederland. Als consument is het zeer ingewikkeld om te achterhalen waar de haarproducten precies vandaan komen.
Vorige week nog ging er een debat in de Tweede Kamer over de Oeigoerse dwangarbeid in de textielindustrie. Nederlandse kledingfabrikanten werken ook daar ongewild mee aan, omdat katoen door gevangengenomen Oeigoeren wordt geplukt en verwerkt.
H&M goes Marrakech in nieuwe collectie
Megaproject gaspijpleiding Marokko-Nigeria start in Dakhla
Marokkanen in opstand tegen zomertijd
Marokko: 430 km aan HSL-lijnen in 5 jaar
Racisme in België live op televisie onthuld
Ongelooflijke comeback: Marokko Afrikaans kampioen zaalvoetbal!
H&M goes Marrakech in nieuwe collectie
Racisme in België live op televisie onthuld
Chaos met pelgrimsvluchten in Saoedi-Arabië: Marokko komt met oplossing
Gasleiding Nigeria-Marokko: VS wil meedoen!
Ryanair in Marokko: droom wordt nachtmerrie
Klaas opgelicht door grote liefde, 85.000 euro verdwenen in Marokko
Marokko redt Spanje van totale black-out na massale stroomuitval
Spaans dorp daagt Chefchaouen uit