7 januari 2025 - 09:40 - Economie
Europese autofabrikanten lijden onder de nieuwe regelgeving die de productie van auto’s met verbrandingsmotoren vanaf 2035 verbiedt. Overtreding van deze regel kan leiden tot boetes die oplopen tot 16 miljard euro. Om de verliezen te beperken, verplaatsen veel fabrikanten hun productie naar Marokko.
Bijna alle Europese autobouwers kampen met problemen sinds de invoering van de nieuwe regels, die de elektrische auto moeten stimuleren. De aandelen van Renault, Stellantis, Ford, Mercedes-Benz, Volkswagen en BMW zijn in de tweede helft van 2024 flink gedaald. De vraag naar elektrische auto’s blijft achter bij de verwachtingen, onder andere door de hoge prijs, het gebrek aan laadpalen, de complexiteit van het gebruik en de snelle waardevermindering, meldt La Razon.
Lees ook: Marokko exporteert auto’s naar ruim 70 landen
In 2026 wil de Europese Unie de CO₂-uitstoot van nieuwe auto’s verder verlagen. Dit is een lastige opgave voor de Europese fabrikanten, die daardoor meer elektrische auto’s moeten produceren. Om dit te compenseren, overwegen sommige fabrikanten de prijzen van auto’s met verbrandingsmotoren te verhogen tot het niveau van elektrische auto’s.
Lees ook: Chinese autofabrikant opent fabriek in Marokko
Deze maatregel zal naar verwachting leiden tot een daling van de verkoopcijfers en duizenden banen kosten in Europa. Daarom kijken veel autobouwers naar Afrika, en met name Marokko, om daar hun productie te vestigen. Ook Amerika is een aantrekkelijke optie vanwege de lagere loonkosten en transportkosten. Stellantis is bijvoorbeeld van plan om de productiecapaciteit van zijn fabriek in Kenitra te verdubbelen tot 400.000 auto’s per jaar.
Interpol voert internationale klopjacht op Marokkaanse moordverdachte
Justitie eist rechtszaak tegen Achraf Hakimi voor verkrachting
Turkse metaalexport naar Marokko stijgt spectaculair
Huizen groter dan 300m² belastingvalkuil voor Marokkaanse diaspora
Hicham, de ’superconciërge’ van 5-sterren Sofitel in Luxemburg
Marokko koploper voor Turkse export
Turkse metaalexport naar Marokko stijgt spectaculair
Marokko koploper voor Turkse export
Nokia bouwt Medusa-internetkabel tussen Marokko en Europa
Trump opent deur voor Amerikaanse investeringen in de Sahara
Emiraten investeren 10 miljard dollar in Marokkaanse Sahara
Marokko breekt exportrecord voor asperges, België nr 1 klant
Fiscus Marokko start jacht op onbebouwd grond
Marokkaanse vastgoedsector in diepe crisis, verkopen kelderen dramatisch