10 december 2024 - 22:10 - Economie
Door de crisis in de Portugese textielindustrie verplaatsen veel bedrijven uit de Spaanse regio Galicië hun productie naar Marokko. De Marokkaanse textielsector is in volle bloei en biedt een aantrekkelijk alternatief.
Portugal, traditioneel een belangrijke partner voor Galicië, kampt met een ongekende crisis in de textiel. Meer dan duizend Portugese kledingbedrijven zijn het afgelopen jaar failliet gegaan, meldt La Voz de Galicia. Veel Galicische bedrijven zoeken daarom hun heil in Marokko. De geografische nabijheid, lage loonkosten en goed georganiseerde textielindustrie maken Marokko aantrekkelijk.
Lees ook: Chinese textielgigant investeert miljarden in Marokko
De korte afstand tot Marokko vermindert transporttijd en -kosten, en verkleint het risico op verstoringen in de toeleveringsketen. De Marokkaanse textielsector groeit sterk. Dit jaar behaalde de sector een omzet van 45 miljard dirham, een stijging van 7% ten opzichte van vorig jaar. De export van textiel en kleding, vooral naar de Europese Unie, bedroeg 32 miljard dirham, goed voor 65% van de totale export.
Meer dan 1600 bedrijven zijn actief in de Marokkaanse textielsector en bieden werk aan bijna 190.000 mensen. De jaarlijkse productie bedraagt zo’n 950.000 ton, een stijging van 5% ten opzichte van 2023. De textielindustrie speelt een belangrijke rol in de Marokkaanse economie en vertegenwoordigt ongeveer 15% van het industriële bbp. Om de concurrentiepositie te versterken en innovatie te bevorderen, investeert Marokko in geavanceerde technologieën (+12% in 2024) en onderzoek.
Lees ook: Textiel en autosector: Marokko, Europa’s low cost-fabriek
Vorig jaar werd Marokko de belangrijkste leverancier van Inditex, het moederbedrijf van Zara, in de regio, vóór Portugal en Turkije. Eind 2023 had Inditex 216 leveranciers in Marokko, een stijging van 18%. In Portugal en Turkije daalde het aantal leveranciers met respectievelijk 4% en 7,5%.
Strenge controle op brandstof in Marokko
Marokkaanse diaspora massaal naar huis
Duizenden banen bedreigd in Marokko
Anouar Ait El Hadj schittert in Champions League
Real Madrid geeft jonge slachtoffer aardbeving Al Haouz nieuwe thuis
Halal vlees op school in Canada, ouders boos
Strenge controle op brandstof in Marokko
Chinees miljardenproject in Marokko: duizenden banen op komst
De gok van Marokko: 30 miljard euro voor groene waterstof
China pompt 18 miljard in Marokko’s duurzame toekomst
Marokko verdedigt omstreden exportbeleid olijven
Sterke Marokkaanse dirham in opmars tegen dollar en euro
Belastingontduiking in Marokko floreert door juridisch gat
Miljardair Patrick Drahi verkoopt Marokkaans callcenter door miljardenschulden