28 januari 2025 - 06:00 - Economie
Het gaat niet goed met de Marokkaanse buitenlandse handel. Eind november 2024 was het handelstekort opgelopen tot 275,74 miljard dirham, een stijging van 6,5% ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De export steeg met slechts 5,2%, terwijl de import met 5,7% toenam, meldt het Marokkaanse Bureau voor Valutahandel.
Verschillende factoren liggen ten grondslag aan dit probleem. Zo is de energierekening van Marokko flink gestegen. Daarnaast is het aantal exporterende bedrijven te laag en zijn de export en de productie geografisch te geconcentreerd. Hoewel Marokko meer dan 5000 exporterende bedrijven telt, is 80% van de exportwaarde afkomstig van slechts 20% van deze bedrijven, schrijft Challenge. Bovendien komt 85% van de export uit slechts drie regio’s. Ook de export is te eenzijdig: zes sectoren - auto’s, landbouw en voedingsmiddelenindustrie, fosfaten, lederwaren, luchtvaart en elektronica - zijn dominant, waardoor Marokko kwetsbaar is voor schommelingen in de wereldeconomie.
Lees ook: Tunesische export naar Marokko in vrije val
"Marokko moet zijn export diversifiëren", zegt econoom Abdeslam Touhami. "Zowel het aantal exporterende sectoren als het aantal exportmarkten moet omhoog. Naast Europa moeten we ons richten op andere continenten. Ook moeten we meer producten met een hoge toegevoegde waarde exporteren."
Lees ook: Historische records voor Marokkaans-Spaanse handel
"Marokko laat jaarlijks een exportpotentieel van 120 miljard dirham liggen", stelt Omar Hejira, staatssecretaris voor Buitenlandse Handel. "Dat is een enorm bedrag, vergelijkbaar met het budget voor de wederopbouw na de aardbeving in Al-Haouz." Volgens Hejira zijn er weliswaar voldoende productiecapaciteiten, maar worden die niet benut. Om dit te veranderen, lanceert de Marokkaanse regering in februari een nieuwe strategie voor de buitenlandse handel, gericht op het stimuleren van de export.
Rabat in de problemen door gebrek aan wc’s
FC Barcelona aast op Marokkaanse international
Al Aoula onthult programmering Ramadan 2025
Saoedi-Arabië schort vaccinatieplicht voor Oemrah op
Inwoners Marrakech in opstand tegen alcoholverkoop
Marokkaanse roots doorslaggevend voor Reda Belahyane
Gouden tijden voor Marokkaanse franchisemarkt
H&M zoekt heil in Marokko vanwege Trump’s importheffingen
Geldsmokkel op Marokkaanse luchthavens: deviezenautoriteit op scherp
Trump wil Chinese investeringen in Marokko beperken
Marokkaanse fiscus jaagt op mkb’s
Wereldbank investeert 250 miljoen dollar in Nador
Marokkaanse dirham handhaaft stabiele koers
Marokkaanse zelfstandigen ontduiken massaal belasting