28 februari 2025 - 11:20 - Economie
Marokkaanse textielproducenten uiten hun ongenoegen over de massale import van producten uit Egypte en Turkije. Ze klagen over oneerlijke concurrentie, die leidt tot een recordhandelstekort.
Volgens de laatste cijfers van het Wisselkantoor is de Marokkaanse import uit Egypte gestegen van 475 miljoen dirham in 2023 naar 804 miljoen dirham eind november 2024, terwijl de Marokkaanse export naar Egypte is gedaald van 17 miljoen naar 11 miljoen dirham. Het handelstekort met Egypte bedraagt maar liefst 98%.
Lees ook: Afdankertjes uit Europa voeden zwarthandel in Nador
Anass Al Ansari, voorzitter van de Marokkaanse Vereniging van Textiel- en Kledingindustrieën (AMITH), maakt zich zorgen. "Investeren in textiel is riskant geworden door de vrijhandelsovereenkomsten met Egypte en Turkije, en de massale import van tweedehandskleding," vertelt hij aan Hespress. Hij vreest een overstroming van de lokale markt met Turkse textielproducten, zeker nu de ambassadeur van Turkije in Marokko een Turkse textielbeurs in Casablanca heeft georganiseerd.
De Marokkaanse textielindustrie roept op tot herziening van de vrijhandelsovereenkomsten en de invoering van beperkende maatregelen op grondstoffen, certificaten van oorsprong en geïmporteerde hoeveelheden. De import van Turkse en Egyptische producten heeft negatieve gevolgen voor de export en de overmakingen van Marokkanen die in het buitenland wonen, evenals voor de werkgelegenheid. De textielsector vertegenwoordigt 24% van de industriële arbeidskrachten, met 238.000 werknemers die zijn aangemeld bij de Marokkaanse socialezekerheidsdienst (CNSS).
Lees ook: Marokko grootste afnemer Turkse textiel
Wadie Madih, voorzitter van de Nationale Federatie van Consumentenverenigingen (FNAC), moedigt Marokkaanse industriëlen aan om concurrerende producten te maken qua kwaliteit en prijs. Consumenten moeten volgens hem de voorkeur geven aan producten met het label ’Made in Morocco’. Hij waarschuwt voor "de praktijken van sommige importeurs die de markt overspoelen met producten van lage kwaliteit tegen lage prijzen, ten koste van de lokale industrie". Hij dringt er bij de autoriteiten op aan de controles op geïmporteerde textiel te versterken om de rechten van consumenten en nationale producenten te beschermen.
Spaanse havens in paniek: Nador West Med komt eraan
Marokko verovert Washington met pastilla
Strenge controles op strandhoreca in Nador
Moskeebezoekers geterroriseerd in Al Hoceima
Marokkaan onwel op veerboot naar Marokko, helikopter pikt hem op
Marokkaanse expat aangeklaagd na cameravondst in Airbnb Marrakech
Dirham in de lift: Marokko ziet munt stijgen
3 miljard dirham buiten beeld door illegale parkeerwachters in Marokko
Marokko kiest voor nieuw belastingstelsel
Royal Air Maroc floreert, Air Algérie blijft achter
Chinese auto-invasie in Marokko baart zorgen
Marokko’s kostelijke strijd om oogsten te redden
Russische diesel via Marokko naar Spanje gesmokkeld
Slim belasting besparen op je woning in Marokko