12 november 2025 - 08:00 - Marokko
Een parlementslid van de FGD-partij in Marokko heeft een reeks belangrijke fiscale wijzigingen voorgesteld voor de begroting van 2026. Het plan omvat een aanzienlijke verhoging van de belasting op luxeartikelen en de invoering van een speciale bijdrage voor waterintensieve landbouw. Deze amendementen zijn ingediend met als doel een deel van de gederfde belastinginkomsten op te vangen en tegelijkertijd de druk op essentiële diensten voor huishoudens met een bescheiden inkomen te verlichten.
De volksvertegenwoordiger stelt voor de BTW voor alle luxeproducten en -diensten op te trekken naar 30%. Concreet gaat het hierbij om voertuigen met een waarde boven de 600.000 dirham, jachten en andere pleziervaartuigen, alsook juwelen en horloges die de 50.000 dirham overschrijden. Deze herziening van de luxebelasting zou een gedeeltelijke compensatie moeten bieden voor de verwachte daling in de fiscale ontvangsten als gevolg van de vrijstelling van basisbehoeften van de BTW.
Lees ook: Marokko rekent op 21 miljard: zo moeten rokers en drinkers het begrotingstekort dichten
Daarnaast is er een voorstel gelanceerd voor de "speciale bijdrage ter bescherming van de watervoorraden". Deze heffing zou van toepassing zijn op bepaalde teelten die veelvuldig gebruik maken van grondwater, vooral in regio’s die kampen met ernstige tot extreme waterstress. De berekening van de bijdrage zou gebaseerd zijn op de bebouwde oppervlakte, uitgedrukt per hectare. Voor de implementatie van deze maatregel moet een lijst met de betreffende gewassen en gebieden worden opgesteld, in nauwe samenwerking met zowel professionele partijen als institutionele actoren.
De opbrengst van deze nieuwe waterbijdrage is bestemd voor een specifiek fonds. Dit fonds heeft als taak landbouwers technisch en financieel te begeleiden bij de overstap naar duurzame en waterzuinige alternatieven. Het beoogde effect hiervan is tweeledig: het sturen van landbouwinvesteringen naar waterbesparende productiemethoden en het beperken van gewassen die de grondwaterreserves uitputten.
Lees ook: Cash huis kopen wordt duurder in Marokko
Tot slot pleit de parlementariër voor een btw-vrijstelling op de zogenaamde "sociale schijf", de eerste schijf van het huishoudelijk verbruik van water en elektriciteit. Volgens het parlementslid zou het belasten van deze vitale en noodzakelijke diensten een te zware last vormen voor gezinnen met lagere inkomens.