Zoeken

Cash huis kopen wordt duurder in Marokko

8 november 2025 - 14:00 - Economie

De Marokkaanse overheid is van plan contante transacties in de vastgoedsector en bij de overdracht van handelszaken zwaarder te belasten. Het plan is om een toeslag van 2% te heffen op onroerendgoedtransacties en overdrachten die plaatsvinden zonder bankspoor. Deze fiscale maatregel, opgenomen in het Ontwerp van Financiële Wet 2026, heeft tot doel het gebruik van contant geld terug te dringen, de transparantie te vergroten en bankbetalingen te stimuleren.

"In het ontwerp begrotingswet van 2026 stelt de staat voor om twee extra punten toe te voegen aan de registratierechten wanneer een vastgoedverkoop of de overdracht van een handelszaak wordt uitgevoerd zonder bankspoor. Met andere woorden, contant betalen kan binnenkort duurder worden," schrijft L’Économiste. Het uiteindelijke doel is om de rol van contant geld in transacties te verminderen en de financiële transparantie te versterken, met name in de vastgoed- en handelssector. Door een toeslag van 2% op transacties in deze sectoren te heffen, wil de Marokkaanse staat actoren aansporen hun verrichtingen te formaliseren.

Lees ook: Vastgoed Tanger: kopers opnieuw slachtoffer van cash-deals

Eind juli 2025 bereikte de hoeveelheid contant geld in omloop 458 miljard dirham, volgens Bank Al-Maghrib. Een dergelijk volume stimuleert, naast de gewone consumptie, ook belastingfraude en corruptie. Met de toeslag van 2% verplicht de staat de betrokkenen meer te betalen. Notarissen, die een sleutelrol spelen in dit systeem, moeten nu de betaalwijze specificeren en een bankbewijs bij de akte voegen. In geval van een ongedocumenteerde betaling zullen de registratierechten worden verhoogd. Het dagblad legt uit dat “mutaties onder bezwarende titel (verkoop van gebouwen of overdracht van handelszaken) vandaag onderworpen zijn aan registratierechten van 4 tot 6%, afhankelijk van de aard van het goed.”

Lees ook: Zwartgeld sloopt woningmarkt Nador

“Contant betalen komt dus neer op het aanvaarden van een financiële boete,” waarschuwt de publicatie, die verkopers, kopers en andere actoren (notarissen, tussenpersonen, vastgoedmakelaars) uitnodigt om contante betalingen te vermijden. Door deze toeslag op te leggen, beoogt de staat de bancarisering van de economie te bevorderen. Deze extra betaling van 2% is echter geen amnestie. De toeslag wist eventuele inbreuken niet uit en beschermt overtreders niet tegen een belastingcontrole. De transacties blijven onderworpen aan de verificatie- en correctieprocedures die zijn voorzien in het Algemeen Wetboek van Belastingen.

Bladna.nl

Bladna.nl - 2025 - Contact - Over Bladna.nl - Privacybeleid - Ons team