26 april 2022 - 19:10 - Economie
Marokko heeft een aantal faciliteiten en belastingvoordelen ingevoerd om oliemaatschappijen aan te trekken die over de nodige expertise beschikken om naar olie en/of gas te zoeken.
Marokko wil een leidende rol spelen in de energiesector en heeft deze oliemaatschappijen nodig, die bereid zijn tussen de 70 en 100 miljoen euro te investeren voor één enkele offshore-exploratie. Naar het voorbeeld van olieproducerende landen zoals Noorwegen, Egypte, Saoedi-Arabië, enz., heeft het koninkrijk een speciaal belastingstelsel ingevoerd om deze bedrijven aan te trekken, meldt El Dia.
Lees ook: Olie-exploratie in Tarfaya moet 100 miljard euro opleveren
Volgens Europa Oil & Gas, de Britse multinational die verantwoordelijk is voor olie-exploratie in Inezgane, biedt Marokko "uitstekende belastingvoorwaarden" voor olie- en gasexploratie, waaronder vrijstelling van BTW, octrooikosten, vermogenswinstbelasting, douanerechten en vennootschapsbelasting gedurende de eerste tien jaar van productie".
Lees ook: Aardgas: Marokko boort tientallen putten
Al deze vrijstellingen zijn bedoeld om oliemaatschappijen ertoe aan te zetten de mogelijkheden voor de exploratie, productie, exploitatie en afzet van koolwaterstoffen te optimaliseren. Deze strategie lijkt succesvol te zijn. Minstens vier oliemaatschappijen hebben reeds belangen in Marokko, te beginnen met Repsol (dat het koninkrijk inmiddels heeft verlaten), de Italiaanse reus ENI, Qatar Petroleum en Europa Oil & Gas.
Volgens deze laatste bedraagt de belastingdruk voor oliemaatschappijen in Marokko minder dan 30%, vergeleken met 80% in Venezuela en 38% in Ierland, beide wereldmachten in de olie-industrie. Bovendien ontvangen oliemaatschappijen die in Marokko actief zijn 10% royalty’s op olie en 5% op gas indien de exploratie succesvol is.
Waarschuwing voor beignets op stranden Tanger
Marokkaans gezin uit buitenland veroorzaakt chaos in Agadir
Marokko te duur voor eigen diaspora
Celstraffen en boetes voor bromfietsers in Marokko
Duizenden Marokkaanse truckers in Spanje onder vuur
Marrakech bouwt ondergrondse wegen tegen files
Hogere belasting op komst voor grondbezitters in Marokko
Ouezzane krijgt economische zone voor 8000 ambachtslieden
Marokko grootmacht in blauwe bessen geworden
Dirham onder druk door euro, maar reserves groeien gestaag
Ecuador wil rijstoverschot in Marokko dumpen
Investeren in Marokko wordt makkelijker voor diaspora
Een bedrijf starten in Marokko? Fiscale verplichtingen!
Grote Spaanse hotelgroep vestigt zich in Marokko