19 juli 2020 - 22:20 - Marokkanen in het buitenland
Honderden Marokkanen die door de coronavirus pandemie in Saoedi-Arabië vastzitten, voelen zich in de steek gelaten door Marokko.
De heropening van de grenzen betekent voor velen dat ze niet door de Marokkaanse overheid zullen worden gerepatrieerd en dus zelf hun terugkeer zullen moeten betalen.
El Hassan Rabiae, Marokkaanse journalist in Riyad, stelt dat dat financieel heel moeilijk zal zijn voor veel Marokkanen in Saoedi-Arabië. "Het probleem is dat de prijs van vliegtuigtickets bijna is verdrievoudigd. Een enkele reis kost nu tussen 5000 en 6000 Saoedische riyals terwijl een heen en terug reis voor de coronacrisis tijdens het hoogseizoen maximaal 3500 riyals kostte. Daarnaast is er ook de prijs van de coronatest (1450 riyals). Deze kosten zullen soms drie of vier keer worden vermenigvuldigd daar veel Marokkanen die hier wonen getrouwd zijn en kinderen hebben."
Volgens Rabiae zijn veel Marokkanen in Saoedi-Arabië bovendien in de armoede gevallen vanwege de coronacrisis en de lange lockdown periode. Arbeiders zijn het meest getroffen en hebben geen andere keuze gehad dan te stoppen met werken om een "definitief vertrekvisum" aan te vragen, zoals de Marokkaanse autoriteiten het eisen. Daardoor hebben velen hun salaris niet ontvangen en ook geen recht gehad op een vertrekpremie.
Ondanks deze moeilijke situatie en het feit dat honderden Marokkanen in Saoedi-Arabië geen voedsel of verblijfplaats hebben, weigert Marokko voor hun repatriëring te zorgen. De meesten voelen zich als gevolg uitgesloten tweederangsburgers, aldus Rabiae.
Klopjacht eindigt met arrestatie topcrimineel in Tetouan
Marokkaanse Joden: "Israëlische aanval op Iran noodzakelijk"
Zon, zee, strand: Martil herovert zijn kusten
Luchthaven Tetouan wordt fors groter
Vrouw rapper Gims verlaat man én Marrakech
Noord-Marokko worstelt met bedelende kinderen
Marokkaanse douaneregels voor auto-overdracht diaspora
Marokkaanse diaspora: dit zijn de geldregels voor trips naar Marokko
Marokkaanse douane waarschuwt diaspora: dit mag niet mee in de bagage
Meer veerboten naar Marokko deze zomer
Frontex verscherpt toezicht op Marokkaanse diaspora
Marokkaanse diaspora: medicijnen mee naar Marokko? Dit moet je weten
Marhaba 2025: zo wordt jouw reis naar Marokko makkelijker
Marokko ontvangt 12 miljard dollar van diaspora