22 december 2022 - 15:00 - Marokko
De helft van de Marokkanen heeft, of had ooit last van een psychische aandoening. Het ministerie van Volksgezondheid wil het probleem van de geestelijke gezondheid voortaan zeer serieus nemen.
De cijfers werden in oktober bekendgemaakt door de Economische-, Sociale- en Milieuraad. Minister Khalid Ait Taleb van Volksgezondheid heeft de cijfers uit het rapport van de raad zonet opnieuw bevestigd in zijn antwoord op een schriftelijke vraag van parlementsleden. Hij zei dat 48,9% van de Marokkanen ouder dan 15 jaar, ooit te maken kreeg met mentale en psychische stoornissen, schrijft het dagblad Al Akhbar. Volgens de minister heeft 26% van de Marokkanen last van depressies, 9% van angststoornissen, 5,6% psychische stoornissen en lijdt 1% aan schizofrenie. De stoornissen leiden tot extreem hoge kosten, zowel op economisch als op maatschappelijk vlak.
Lees ook: Marokko kampt met groot tekort aan psychiaters
Tot overmaat van ramp kampt Marokko met een schrijnend tekort aan gespecialiseerd medisch personeel. Het land heeft minder dan één psychiater per 100.000 inwoners, vergeleken met een wereldgemiddelde van 1,7 per 100.000 en een Europees gemiddelde van 9,7. Er zijn ook maar 14 maatschappelijk werkers in de openbare sector en er is geen wettelijk kader voor de uitoefening van het beroep van psycholoog. Het aanbod van de geestelijke gezondheidszorg schiet dus duidelijk tekort tegenover de nood.
Daarnaast zijn er in Marokko ook maar 6,43 ziekenhuisbedden beschikbaar per 100.000 inwoners, tegenover een wereldgemiddelde van 13,3 bedden en een Europees gemiddelde van 47,3 bedden. Concreet beschikt Marokko over 25 psychiatrische klinieken die ingebed zijn in publieke ziekenhuizen, met in totaal 825 bedden, 11 gespecialiseerde universitaire en openbare ziekenhuizen, met 1341 bedden, en 3 universitaire gezondheidsdiensten die belast zijn met de behandeling van verslavingsstoornissen, met slechts 46 bedden.
Lees ook: Aya helpt moslimjongeren over psychisch problemen te praten
Het ministerie wil dit tekort compenseren aan de hand van nieuwe maatregelen en procedures, waarbij de geestelijke gezondheidszorg wordt geïntegreerd in de openbare ziekenhuizen en in de eerstelijnsgezondheidszorg. Er is onder meer besloten de procedure voor gerechtelijke bewaring te herzien. Tenslotte werkt het ministerie van Volksgezondheid ook aan een nationaal multisectoraal strategisch plan voor geestelijke en psychische aandoeningen.
Nep-procureur maakt melding van fictieve aanslag in Marokko
Onthoofdingsvideo’s: Marokkaanse vrouw uit Spanje gezet
Bewijs dat Spanje chemische wapens gebruikte in Rifoorlog
Ouders woedend na afschaffing islamles in katholieke school
Zijn Marokkanen bereid om organen te doneren?
In Marokko opgepakte Karim Harrat van zes afrekeningen verdacht in Frankrijk
Britse toerist komt om bij hotelbrand in Marrakech
Marokko veroordeelt verbranding Koran in Kopenhagen
Gevangenisstraf voor rijke bedelares uit Europa in Agadir
Marokko gebruikt Indiase systeem voor volkstelling
Polisario hekelt controle Sahara-luchtruim door Marokko
NamX, revolutionaire waterstofauto ontwikkeld door Marokkaan
Marokkaanse agent liet migranten grens Melilla over
Dochters Prins Moulay Ismaïl maken Ramadan-gebakjes (foto’s)