7 juni 2025 - 07:00 - Marokko
De prijzen van pluimvee op de Marokkaanse markten zijn vlak voor Eid ul-Adha flink gestegen. Deze onverwachte ontwikkeling is het directe gevolg van de annulering van het traditionele offerritueel, wat de voedingsgewoonten van veel Marokkanen beïnvloedt.
Vlak voor het Offerfeest, dat deze zaterdag 7 juni in Marokko wordt gevierd, is de kiloprijs van pluimvee gestegen naar 23 dirham, tegenover 17 dirham slechts enkele weken eerder. Dit is een ongekende prijsstijging die de normale gang van zaken op de markt verstoort. Traditioneel slachten families een schaap of geit voor Eid ul-Adha. Door de annulering van dit ritueel wijken consumenten noodgedwongen uit naar andere eiwitbronnen, met name pluimveevlees.
Lees ook: Gekte om ’douara’: prijs naar recordhoogte van 1000 dirham
Volgens de Nationale Vereniging van Pluimveehouders is deze plotselinge en onverwachte vraag de oorzaak van de marktverstoring. Normaal gesproken daalt de pluimveeverkoop juist rond het Offerfeest. De toegenomen vraag zorgt nu voor ongebruikelijke druk op de beschikbare voorraden, wat leidt tot een automatische prijsaanpassing. Producenten waren niet voorbereid op deze plotselinge verschuiving naar pluimvee.
De pluimveesector kampt niet alleen met de toegenomen vraag, maar ook met structurele problemen. Klimatologische tegenslagen hebben de schapenhouderij zwaar getroffen, waardoor de veestapel al verzwakt was. Deze afname van het traditionele aanbod dwingt huishoudens hun eetgewoonten aan te passen. Sommige consumenten, bang voor tekorten, kiezen nu voor vis of ander pluimvee om de culinaire tradities van Eid te kunnen voortzetten, zelfs zonder het rituele offer.
Lees ook: Schapen in beslag genomen in Tanger
Sociale media laten de omvang van de vraag goed zien. Veel Marokkanen uiten daar hun zorgen over de schaarste aan vlees en de stijgende prijzen, wat bijdraagt aan een gespannen sfeer. Slagers sluiten normaal gesproken hun winkels wekenlang na Eid, omdat families dan voldoende offervlees hebben. Dit jaar is dat anders: zonder geslacht vee is er geen traditioneel vleesaanbod, en pluimvee wordt een populair alternatief.
Italiaan haalt megacontract binnen voor Marokkaanse HSL
Plaza Faro in Tanger pas opgeknapt, nu al scheuren
Marokko slaat hard toe tegen Egyptische dumping
Air Nostrum breidt uit naar Tanger en Casablanca
Uitlevering Marokkaanse cryptocrimineel onmogelijk
Royal Air Maroc verviervoudigt vloot
Plaza Faro in Tanger pas opgeknapt, nu al scheuren
Air Nostrum breidt uit naar Tanger en Casablanca
Uitlevering Marokkaanse cryptocrimineel onmogelijk
Zes maanden cel voor doodsbedreiging aan Premier Marokko
Mysterieuze bevolking leefde 7000 jaar geleden in de Sahara
Nieuwe visie voor Tanger
Marokkanen zoeken alternatieven voor Eid: kip superduur
Marokko kampt met ’plaag’ van onbeschoftheid