2 maart 2025 - 15:30 - Economie
Ondanks de inflatie en de opeenvolgende crises van de afgelopen jaren, is de Marokkaanse vastgoedsector in 2024 hersteld. Dit is met name te danken aan het programma voor directe hulp bij huisvesting, dat een groot succes is gebleken bij Marokkanen en de Marokkaanse diaspora.
Amine Mernissi, vastgoedexpert, is van mening dat dit programma, dat in januari 2024 van start ging, "eervolle resultaten" heeft opgeleverd. In één jaar tijd hebben al 35.000 mensen van het programma geprofiteerd, op een totaal van 130.000 geregistreerde dossiers. Marokkanen die in het buitenland wonen vertegenwoordigen ongeveer 23% van de aanvragen. "Dit is een goed teken, want het toont aan dat er een reële vraag is naar dit type woningen, wat essentieel is om de nationale vastgoedmarkt nieuw leven in te blazen", aldus Mernissi.
Lees ook: Bali’s luxe villabouwer strijkt neer in Marokko
De vastgoedsector draagt voor 7% bij aan het BBP en genereert meer dan een miljoen directe en indirecte banen. De stijging van de prijzen van bouwmaterialen en de schaarste aan grond hebben de groei van de sector in 2024 echter afgeremd. "Er is nog veel werk aan de winkel, vooral op het gebied van woningproductie en de vertegenwoordiging van het aanbod op nationaal niveau. Op dit moment heeft ongeveer een derde, of zelfs een kwart van de aanvragers toegang gekregen tot een oplossing, wat betekent dat er nog een groot deel van de vraag moet worden ingevuld", legt de expert uit.
Hij vervolgt: "Ondanks alle economische en sociale tegenslagen hebben we het hoofd weten te bieden en bemoedigende resultaten geboekt. 2024 is dan ook een eervol jaar, ook al is er nog veel werk aan de winkel." Maar er is hoop, met de organisatie van de Afrika Cup 2025 en de Wereldbeker 2030. "Deze evenementen zullen de drijvende kracht zijn achter aanhoudende groei in de bouwsector in het algemeen, maar ook specifiek voor onroerend goed", analyseert de expert.
Lees ook: Vastgoed Tanger: kopers opnieuw slachtoffer van cash-deals
De bouw en modernisering van infrastructuren (stadions, wegen, snelwegen, luchthavens, bruggen, spoorwegen), die momenteel in de grote steden van het koninkrijk plaatsvinden, zullen bijdragen aan het herstel van de sector, aldus Mernissi, die aangaf dat "deze twee evenementen van zo’n omvang talloze mogelijkheden bieden voor bedrijven, zowel in de openbare aanbesteding als in de toeristische sector." De expert benadrukte verder de noodzaak om "na te denken over groene ruimten voor een evenwichtige verstedelijking".
Geldafpersing op Marokkaanse weg (video)
Europa zoekt naar deze vermiste Marokkaanse topsporters
Politicus vast voor vastgoedfraude in Tanger
Belangrijke verbindingsweg in Nador is "een schande"
Marokkaans raadslid doneert lever om tante te redden
Nederlander betrapt met camper vol hasj bij grens Marokko
Marokko kiest voor nieuw belastingstelsel
Royal Air Maroc floreert, Air Algérie blijft achter
Chinese auto-invasie in Marokko baart zorgen
Marokko’s kostelijke strijd om oogsten te redden
Russische diesel via Marokko naar Spanje gesmokkeld
Slim belasting besparen op je woning in Marokko
Emirates werft massaal cabinepersoneel in Marokko
Hollands groen verovert Marokko!