23 juli 2021 - 18:20 - Economie
De handelstransacties van Marokko met de rest van de wereld daalden van 775,4 miljard dirham in 2019 tot 685,1 miljard dirham in 2020, wat neerkomt op een afname van 11,7%. Dat blijkt uit het jaarverslag over de buitenlandse handel voor het jaar 2020 van de Marokkaanse dienst voor deviezen.
Voor het begrotingsjaar 2020 is de invoer van goederen met 14% gedaald ten opzichte van 2019. Tegelijkertijd was er een lichte daling in de uitvoer (-7,6%), deelt het deviezenkantoor mee. Toch was de daling van de handelstransacties van het koninkrijk in 2020 minder groot dan in 2009, na de wereldwijde financiële crisis. De daling werd in 2020 opgevolgd door een verbetering van de handelsbalans, meldt nieuwssite Menara, die opmerkt dat het handelstekort uitkomt op 159,5 miljard dirham, een daling van 22,8% ten opzichte van 2019. Het dekkingspercentage van de invoer door middel van de uitvoer is verbeterd tot 62,2%.
Lees ook: Marokkaans bbp in 10 jaar tijd gestegen boven 1000 miljard dirham
Uit het verslag blijkt ook dat de exportinspanning, gemeten aan de hand van de verhouding tussen de uitvoer en het BBP, relatief stabiel blijft op 24,5%. De afhankelijkheidsratio, die het gemiddelde weergeeft van de invoer en de uitvoer, in verhouding tot het BBP, daalde met 1,7 punten in 2020. Met uitzondering van energie- en voedingsproducten is de dekkingsgraad van de invoer door de uitvoer voor alle productgroepen verbeterd.
Het dekkingspercentage van de handelsbalans van halffabricaten is met 7,3 punten gestegen tot 62,9% in 2020. De uitvoer van halfproducten blijft betrekkelijk stabiel, terwijl de invoer ervan met 10,9% is gedaald. Anderzijds is het dekkingspercentage van de invoer van grondstoffen door de uitvoer ervan verbeterd, evenals dat van consumptiegoederen en kapitaalgoederen. Deze ontwikkelingen zijn het gevolg van een daling van de invoer die groter is dan die van de uitvoer.
Real Madrid geeft jonge slachtoffer aardbeving Al Haouz nieuwe thuis
Halal vlees op school in Canada, ouders boos
Prinses Lalla Salma duikt weer op in Marokko
Laatste rit in noodlottige kabelbaan: het verhaal van Hind en Aziz
Drie jaar cel voor Marokkaanse activiste Saida El Alami na koninklijke gratie
Mel B onthult reden achter tweede huwelijk in Marokko
Chinees miljardenproject in Marokko: duizenden banen op komst
De gok van Marokko: 30 miljard euro voor groene waterstof
China pompt 18 miljard in Marokko’s duurzame toekomst
Marokko verdedigt omstreden exportbeleid olijven
Sterke Marokkaanse dirham in opmars tegen dollar en euro
Belastingontduiking in Marokko floreert door juridisch gat
Miljardair Patrick Drahi verkoopt Marokkaans callcenter door miljardenschulden
Historische prijsdaling olijfolie in Marokko