15 juni 2025 - 12:10 - Marokko
De Marokkaanse autoriteiten onderzoeken op dit moment verkozen ambtenaren en vastgoedontwikkelaars. Zij worden ervan verdacht illegaal geld over te maken naar het buitenland via verdachte vastgoedtransacties. Dit onderzoek, geleid door de Marokkaanse Deviezenautoriteit, richt zich op mogelijke witwaspraktijken in de vastgoedsector.
De onderzoeken zijn gestart na waarschuwingen van makelaars en notarissen over verdachte aankopen van waardevol vastgoed en verlaten gronden. Deze transacties vonden plaats in de provincies Berrechid en Nouaceur, aan de rand van Casablanca. Volgens lokale bronnen kopen verkozen ambtenaren en vastgoedontwikkelaars deze eigendommen van erfgenamen van buitenlandse eigenaren en Marokkanen die in het buitenland wonen. Opvallend is dat de betalingen voor deze transacties in het buitenland plaatsvinden, wat een schending is van de Marokkaanse deviezenregelgeving.
Lees ook: Casablanca: huizen gesloopt, families woedend
De Deviezenautoriteit richt zich onder meer op de aankoop van een klein vastgoedperceel in een gemeente in de provincie Berrechid. Hierbij waren de erfgename van een Franse staatsburger en een gemeenteraadslid/vastgoedontwikkelaar betrokken. De transactie werd volledig in euro’s in het buitenland afgewikkeld. Ook kocht een bekende vastgoedontwikkelaar een strategisch gelegen stuk grond in een gemeente in de provincie Nouaceur, waarbij de betaling aan de verkoper vanuit Spanje plaatsvond.
Onderzoekers laten weten dat concurrerende vastgoedbedrijven al eerder melding hadden gemaakt van onwettige geldtransfers naar het buitenland. Een analyse van recente vastgoedaankopen onthulde dat de betalingen voor deze transacties in landen als Frankrijk, Spanje, België en Nederland zijn verricht. De onderzoeken zijn uitgebreid om mogelijke verbanden met witwaspraktijken te achterhalen. Dit is des te relevanter, aangezien de meeste betrokken bedrijven ook actief zijn in andere sectoren, zoals geldwisselkantoren, betaaldiensten, geldtransfers, textiel en kleding.
Lees ook: Vastgoed Marrakech: en nu de Amerikanen
De onderzoekers van de Deviezenautoriteit hebben, in samenwerking met de Algemene Belastingdienst, de boekhoudkundige verklaringen en bankafschriften van de betreffende bedrijven – eigendom van de verkozen ambtenaren en vastgoedontwikkelaars – grondig geanalyseerd. Hierbij zijn onverklaarde bedragen ontdekt in het kader van aankopen en de vorming van vastgoedvoorraden. Deze bedragen werden in buitenlandse valuta in het buitenland geïnd. Ook zijn er aangiftes gedaan van bedragen die equivalent zijn aan of hoger zijn dan de referentieprijzen van de eigendommen, met de kennelijke bedoeling om de controle van de belastingdienst en de deviezenautoriteit te misleiden.
Zorgen om dodelijke weg in Noord-Marokko
Emirati kroonprins richt holding op in Marokko
Moulay Hassan in Tanger, ook Lalla Salma verwacht
Ihattaren kiest definitief voor Marokko boven Nederland
Hakim Ziyech met moeder, Nayef Aguerd en Kurt Zouma in Marrakech
Nieuwe metaalvondsten in Marokko: koper, goud en zilver
Zorgen om dodelijke weg in Noord-Marokko
Moulay Hassan in Tanger, ook Lalla Salma verwacht
Nieuwe metaalvondsten in Marokko: koper, goud en zilver
Tanger verscherpt bouwcontrole na mislukt project
Drones, helikopters, raketten… Marokko bereidt zich voor
Oorlog Iran-Israël: Royal Air Maroc kalmeert reizigers
Marokko staat voor nieuwe extreme hittegolf
Hoe probleemprojecten in Marokko door criminelen worden gebruikt