Zoeken

Hoe probleemprojecten in Marokko door criminelen worden gebruikt

15 juni 2025 - 13:00 - Marokko

©

Marokkaanse autoriteiten slaan alarm over mogelijke witwaspraktijken in de vastgoedsector. De Nationale Autoriteit voor Financiële Inlichtingen (ANRF) heeft het vizier gericht op verdachte aankopen van ’probleemprojecten’, waar sprake zou zijn van witwassen.

Onderzoekers concentreren zich met name op de steden Casablanca en Tanger. Hier hebben medewerkers van banken de alarmbel geluid over ongewoon grote geldstromen op rekeningen van diverse bedrijven. Deze ondernemingen zouden betrokken zijn bij de aankoop van vastgoedprojecten die eerder in beslag waren genomen door banken, als gevolg van onbetaalde hypotheken van voormalige eigenaren, bericht Hespress.

Lees ook: Marokko opent jacht op invloedrijke grondeigenaren

De opmerkelijk hoge frequentie van stortingen en opnames, vaak via cheques en wissels, wekte de argwaan van de banken, vooral omdat veel van deze bedrijven pas twee jaar oud waren. Tijdens hun onderzoek ontdekten ANRF-controleurs dat kleine vastgoedprojecten aan de rand van steden, met name in herkenbare volksbuurten, specifiek het doelwit waren.

De onderzoekers hebben de beheerders van deze bedrijven geïdentificeerd. Het bleek dat de meesten van hen nooit eerder een bedrijf hadden opgericht of commerciële activiteiten hadden ontplooid. Om direct contact met banken te vermijden, werden de vastgoedprojecten pas aangekocht nadat deze volledig waren ’gesaneerd’. Dat wil zeggen, nadat de beslagen en hypotheken waren opgeheven, als onderdeel van notarieel vastgelegde garantie- en overdrachtsovereenkomsten.

Lees ook: Marokkaans vastgoed illegaal vanuit Europa verworven

De ANRF-controleurs werken nu nauw samen met de betrokken banken. Ze proberen de geldstromen te traceren en mogelijke verbanden bloot te leggen tussen de personen die betrokken zijn bij deze aankopen, die opvallend vaak tegen hogere prijzen dan de marktprijs werden gesloten.

Bladna.nl

Bladna.nl - 2025 - Contact - Over Bladna.nl - Privacybeleid - Ons team