26 mei 2025 - 07:00 - Economie
Het Marokkaanse deviezenbureau is een groot onderzoek gestart naar investeringen van Marokkanen in het buitenland. De autoriteiten vermoeden grootschalige fraude en kapitaalvlucht via nepfaillissementen. Honderden miljoenen dirhams zouden illegaal zijn overgemaakt naar Europa en Afrika. Er wordt nu nauw samengewerkt met de Belastingdienst en de Douane.
Inspecteurs lichten nu projecten door die op papier failliet zijn, gebaseerd op inlichtingenrapporten. Ook grote geldtransfers naar Frankrijk, Ivoorkust en Mali worden diepgaand onderzocht. Het onderzoek startte na de ontdekking van verdacht lage winsten en hoge kosten in jaarrekeningen, wat de alarmbellen deed rinkelen.
Lees ook: Marokko opent jacht op invloedrijke grondeigenaren
Volgens bronnen van Hespress worden investeerders ervan verdacht faillissementen te ensceneren om winsten niet te hoeven repatriëren. Meer dan 820 miljoen dirham zou zo zijn weggesluisd zonder tastbare investering. Vier grote investeerders worden onderzocht vanwege deze praktijken.
Om de boeken te vervalsen, zouden accountants in Afrika zijn ingehuurd, melden dezelfde bronnen. Zo werd de financiële situatie kunstmatig verslechterd om controleurs te misleiden. Het geld belandde uiteindelijk op geheime rekeningen in belastingparadijzen, terwijl Marokko informatie uitwisselt met het buitenland om dit te traceren.
Lees ook: Marokko: illegale geldstromen naar Turkije blootgelegd
De Marokkaanse wet (artikel 169) stelt duidelijke eisen aan buitenlandse investeringen. Bedrijven moeten minstens drie jaar bestaan en gecertificeerde rekeningen hebben. De investering, maximaal 200 miljoen dirham per jaar, moet de eigen activiteit versterken en mag niet speculatief zijn.
Politicus vast voor vastgoedfraude in Tanger
Belangrijke verbindingsweg in Nador is "een schande"
Marokkaans raadslid doneert lever om tante te redden
Nederlander betrapt met camper vol hasj bij grens Marokko
Rapper Anas en Fidji Ruiz zwaargewond na ongeval in Marokko
Stranden Al Hoceima gekaapt, autoriteiten machteloos
Marokko kiest voor nieuw belastingstelsel
Royal Air Maroc floreert, Air Algérie blijft achter
Chinese auto-invasie in Marokko baart zorgen
Marokko’s kostelijke strijd om oogsten te redden
Russische diesel via Marokko naar Spanje gesmokkeld
Slim belasting besparen op je woning in Marokko
Emirates werft massaal cabinepersoneel in Marokko
Hollands groen verovert Marokko!