2 november 2024 - 08:50 - Economie
Het Britse mijnbouwbedrijf Emmerson PLC is een formeel investeringsgeschil aangegaan met de Marokkaanse overheid. Het bedrijf is van plan om de zaak voor te leggen aan arbitrage als de gesprekken met de overheid niet tot een oplossing leiden. Aanleiding voor het conflict is de afwijzing van Emmerson’s milieu-impactstudie voor de Khemisset potasmijn, eind oktober.
Emmerson claimt dat Marokko het bilaterale investeringsverdrag tussen het Verenigd Koninkrijk en Marokko uit 1990 heeft geschonden. Dit verdrag biedt Emmerson de mogelijkheid om het geschil voor te leggen aan het Internationaal Centrum voor Beslechting van Investeringsgeschillen (ICSID). Voordat het zover is, heeft Emmerson de Marokkaanse overheid uitgenodigd om te praten over een mogelijke schadevergoeding.
Lees ook: Marokkaan dreigt met rechtszaak vanuit Frankrijk tegen Marokko om onteigening (video)
Mocht een minnelijke schikking uitblijven, dan eist Emmerson via arbitrage minimaal 2,2 miljard dollar (meer dan 21,6 miljard Marokkaanse dirham) aan schadevergoeding. Dit heeft een bron binnen het bedrijf bevestigd aan de Marokkaanse nieuwssite Médias24. De koers van het aandeel Emmerson steeg vrijdag met 57% na de aankondiging van het geschil, maar blijft over de afgelopen 12 maanden 61% lager.
Lees ook: AstraZeneca-vaccin: Marokkaanse overheid veroordeeld
Als Emmerson zijn dreigement uitvoert om een klacht in te dienen tegen Marokko bij het ICSID, zal het minstens 2,2 miljard dollar aan schadevergoeding eisen. Médias24 heeft deze informatie verkregen van een bron binnen het Britse bedrijf.
Zorgen om dodelijke weg in Noord-Marokko
Emirati kroonprins richt holding op in Marokko
Moulay Hassan in Tanger, ook Lalla Salma verwacht
Ihattaren kiest definitief voor Marokko boven Nederland
Hakim Ziyech met moeder, Nayef Aguerd en Kurt Zouma in Marrakech
Nieuwe metaalvondsten in Marokko: koper, goud en zilver
Emirati kroonprins richt holding op in Marokko
Marokkaanse dirham houdt stand
Blauwe energie: Spaans geld voor eerste offshore windpark Marokko
Marokko slaat alarm: Russisch gokapp plundert deviezen
Marokko verdrievoudigt paprika-export naar Spanje
Marokko haalt miljardeninvestering binnen voor accu-fabriek
Marokko neemt de leiding in de mondiale auto-industrie
DFDS koopt scheepvaartroutes Spanje-Marokko