25 september 2023 - 18:00 - Marokko
Marokko versterkt zijn arsenaal met Israëlische en Turkse wapens, dezelfde wapens die Azerbeidzjan een voorsprong gaven tegen Armenië. Achter deze aankopen schuilt wellicht de voorbereiding van het koninkrijk op een mogelijke gewapend conflict met Algerije, dat het Polisario steunt in de Sahara-kwestie.
Het Marokkaans leger is in de afgelopen maanden versterkt met onder andere de Harop-raket, de Barak 8 raket en de Bayraktar TB2 drones. Meldenswaardig is dat Marokko geen interesse heeft getoond in de aankoop van de Israëlische quasi-ballistische LORA-raketten. Deze wapens speelden een cruciale rol in de overwinning van Azerbeidzjan in de tweede oorlog van Nagorno-Karabach, meldt Forbes. Verder heeft Marokko onlangs een geavanceerd Barak MX luchtafweersysteem ontvangen, onderdeel van een deal van 500 miljoen dollar, gesloten in 2022 met Israel Aircraft Industries.
Lees ook: Details over levering Amerikaanse wapens aan Marokko
Het is niet de eerste keer dat Marokko Israëlische technologie in huis haalt. Al in 2014 kocht het koninkrijk drie Heron-drones via een door Frankrijk bemiddelde deal. De groeiende toenadering tussen Rabat en Tel Aviv heeft de militaire versterking van de Koninklijke Strijdkrachten versneld. Recente drone-aankopen hebben volgens onderzoek de militaire balans tussen Marokko en het Polisario drastisch veranderd, waardoor Rabat een superieure positie heeft in surveillance en aanvallende operaties in de Sahara.
Lees ook: Marokko versterkt militaire macht: focus op Turkse Akinci
Mocht het tot een conflict komen tussen Marokko en Algerije, dan zou Rabat, geïnspireerd door Azerbeidzjan, kunnen vertrouwen op deze geavanceerde wapensystemen, met name Harop-raketten die Algerijnse luchtafweer neutraliseren, TB2-drones die grondtroepen aanvallen, en Barak-systemen die vijandelijke raketten onderscheppen.
Marokko: nieuwe belasting verhoogt prijs smartphones
Desertie soldaten: Marokkaanse leger reageert
Marokkaanse politie geeft opheldering over "verdachte" dood militaire arts
Incident in Tanger dwingt Ryanair-vlucht in Rabat te landen
Houssame Benabbou: van marathonloper tot held na verkeersongeval
Opkomst autosector en fosfaatcrisis: de twee gezichten van de Marokkaanse economie
Desertie soldaten: Marokkaanse leger reageert
Marokkaanse politie geeft opheldering over "verdachte" dood militaire arts
Incident in Tanger dwingt Ryanair-vlucht in Rabat te landen
Casablanca jaagt straatverkopers weg
Neo Motors, de nieuwe 100% Marokkaanse auto, nu te koop
Sahara: Polisario dreigt aanvallen te intensiveren
Man vermoordt vader om ruzie over kip in Marokko
Israëlische diplomaat beschuldigt Marokko van "etnische zuivering" tegen Joden