27 november 2025 - 10:00 - Marokko
De reis van de directeur van de Colombiaanse nationale politie naar Marokko heeft in Bogotá een felle controverse veroorzaakt. Generaal William Rincón reisde naar Marrakech om de 93e Algemene Vergadering van Interpol bij te wonen, maar het gebruikte vervoermiddel zorgt voor onrust binnen de instelling: een luxe officieel jet, de Embraer Legacy.
Het gebruik van dit toestel voor een transcontinentale reis wordt in twijfel getrokken vanwege de complexe logistiek en de exorbitante kosten. Het vliegtuig heeft een beperkte autonomie voor langeafstandsvluchten, waardoor drie technische stops nodig waren om bij te tanken. Volgens de krant El Tiempo bedragen de geschatte kosten van de operatie circa 6000 dollar per vlieguur. Hierbij zijn bijkomende kosten zoals gronddiensten, parkeren in Marokko en de accommodatie voor de vereiste dubbele bemanning nog niet eens meegerekend.
Lees ook: Spanje: ophef om "geheime reizen" Pedro Sanchez naar Marokko
Normaal gesproken worden dergelijke officiële missies met commerciële vluchten uitgevoerd om deze meerkosten en de complexiteit van de overvliegvergunningen te vermijden. De Embraer Legacy, die in 2021 werd aangeschaft en is voorzien van een luxueuze afwerking met lederen fauteuils en marmer, was eerder al het onderwerp van onderzoek naar vermeende vermogensschade bij de aankoop.
Lees ook: Schotse minister neemt gedwongen ontslag na vakantie in Marokko
De politie-instelling heeft de keuze verdedigd tegen de kritiek. Men stelt dat er geen buitensporige uitgaven zijn gedaan dankzij een bestaand raamcontract. De politie rechtvaardigt het gebruik van de privéjet met de wens om “tijd te optimaliseren” en “reeds toegewezen middelen te maximaliseren”. De ophef komt op een moment dat er al andere onderzoeken lopen naar het onregelmatige gebruik van politievliegtuigen door ambtenaren.