20 mei 2025 - 07:00 - Economie
De Marokkaanse autosector kent een lastige start in 2025 met een forse exportdaling van lokaal geproduceerde wagens. Cijfers van het Wisselkantoor tonen een krimp van 7,8% in het eerste kwartaal vergeleken met 2024, resulterend in een verlies van ruim 3 miljard dirham. Grote spelers als Renault en Stellantis ondervinden hinder.
Renault fabrieken in Tanger en Casablanca exporteerden tot eind april 132.000 voertuigen, een lichte daling van 3,6%. Stellantis Maroc werd harder getroffen door motorproblemen, met terugroepacties in Europa en productievertragingen door onderhoud als gevolg. De sector hoopt desondanks op herstel later dit jaar.
Lees ook: Auto-industrie: Marokko wordt wereldspeler
Productieproblemen zijn niet de enige zorg: een Europees antidumpingonderzoek tegen de Chinese velgenmaker Citic Dicastal in Kenitra kostte Marokko een grote investering aan Portugal. Opvallend genoeg kondigde Citic Dicastal toch een vierde fabriek in Marokko aan. Dit signaleert aanhoudende interesse van Aziatische investeerders.
Lees ook: Elektrische voertuigen: Marokko, leider in Afrika... en in Europa?
Deskundigen raden de Marokkaanse overheid aan de golf van Chinese auto-investeringen zorgvuldig te sturen. Het behouden van goede relaties en vertrouwen met historische Europese partners is cruciaal. Dit evenwicht moet de investeringsstroom gaande houden en Marokko’s concurrentiepositie als industrieel platform versterken.
Drugssmokkel met jetski op strand Tanger mislukt
Marokkaanse premier Akhannouch bij nieuwe Paus
Marokko decor voor volgende Spiderman-kaskraker?
Drugskoning Bouskoura opgepakt
Handbagage jackpot voor Ryanair, Marokkanen dupe
Orka’s voor kust Marokko kalmer, aanvallen dalen
Marokkaanse zilvermijn stuwt Canadees bedrijf naar recordomzet van +566%
Golfnaties investeren massaal in Marokkaanse zonnekracht
Marokko vs 250.000 slapende bedrijven
Marokkaanse auto-export keldert, miljardenverlies
Chinese windenergiereus opent fabriek Nador
Marokkaanse dirham: winst op euro, verlies op dollar
Marokko kiest voor Zweedse technologie
Marokkaanse dirham past zich aan