29 september 2011 - 09:00 - Economie
Het compensatiefonds, dat miljarden dirham opslorpt zonder dat de lagere sociale klassen in Marokko ervan genieten, heeft de door Nizar Baraka, minister van Economische en Algemene Zaken, beloofde hervormingen, nooit ondergaan.
Tot op heden profiteren slechts 9% van de armen van het compensatiefonds, dat zich uitsluitend tot hen richt. De rijken zouden zich daarentegen niet minder dan 4,5 miljard dirham toekennen, terwijl de rest ten goede komt aan huishoudens met een inkomen van minder dan 20.000 dirham per maand.
Het fonds, waarvan het budget 40 miljard dirham is in 2011, geniet vooral aan rijken, die zelf categorisch weigeren te worden belast ten profijt van een solidariteitsfonds dat een deel van de miljarden van de compensatiefonds die naar hen gaat, zou dekken.
Geen enkele hervormingsplan is tot dusverre uitgewerkt. Verschillende opties werden onderzocht door het ministerie van financiën sinds 2008, maar de enige mogelijke oplossing zou een directe steun aan de sociaal zwakkeren zijn.
Dit alternatief, indien het wordt goedgekeurd, is ook problematisch omdat vele middenklasse huishoudens met een inkomen tussen 3000 en 6000 dirham, niet meer zullen genieten van deze subsidies, wat 54% van de Marokkaanse bevolking voorstelt.
Racisme in België live op televisie onthuld
Ongelooflijke comeback: Marokko Afrikaans kampioen zaalvoetbal!
Nieuwe baan voor Tarik Sektioui
Anti-Amazigh racisme teistert Marokkaanse voetbal
Marokko bouwt gigantische scheepswerf om Spanje (en Europa) uit te dagen
Veel vluchten naar Marokko geannuleerd
Oneerlijke Concurrentie? Europa klaagt over Marokkaanse avocado-import
Marokko pompt honderden miljarden in transformatie
Doorbraak in Marokkaans gasproject in Tendrara
Grote Zwitserse groep vestigt zich in Marokko
Marokko zoekt LNG-terminal voor Nador West Med
Export watermeloenen naar EU, Marokko verliest
Woede in Casablanca om peperdure waterrekening
Sluiting B.Laban-winkels in Egypte door schadelijke bacterie: volgt Marokko?