Zoeken

GenZ212-protesten: Marokko krijgt hulp van Spanje met spoedplan

20 oktober 2025 - 15:00 - Marokko

Naar aanleiding van de recente jeugddemonstraties, geïnitieerd door het collectief GenZ212, heeft de Marokkaanse regering besloten het sociaal beleid te versnellen. De Minister van Uitrusting en Water, Nizar Baraka, maakte bekend dat er een grootschalig ontwikkelingsplan in de maak is, waarvoor Marokko de samenwerking met Spanje intensiveert.

De Marokkaanse regering interpreteert de jeugdprotesten van de afgelopen weken als een kans. Minister Nizar Baraka is van mening dat deze demonstraties zullen bijdragen aan het "dynamiseren" en "versnellen" van het overheidsbeleid, een oproep die eerder al door Koning Mohammed VI werd gedaan tijdens de opening van de parlementaire zitting. "We hebben een daling van de mobilisaties vastgesteld, maar we zijn van mening dat de toespraak van de Koning een duidelijke visie heeft gegeven," lichtte Baraka toe in een interview met Europa Press.

Lees ook: Spanje vreest miljardenverlies door protesten GenZ212 in Marokko

De minister verdedigt het "spoedplan" dat de laatste jaren is geïmplementeerd. De kerndoelstelling daarvan is het terugdringen van sociale en territoriale ongelijkheden. Baraka benadrukt dat Koning Mohammed VI eerder al waarschuwde voor het risico van een "Marokko met twee snelheden". Het nieuwe doel van de regering is om te werken aan een Marokko met "één snelheid" waarbij de belangen van de jeugd centraal staan. Dit is een aanzienlijke uitdaging, gezien het feit dat de werkloosheid onder jongeren van 15 tot 24 jaar momenteel 36,7% bedraagt.

Baraka stelt dat de regering de protesten van het GenZ212-collectief niet alleen "begrijpt", maar ook "had voorzien". De creatie van werkgelegenheid is een hoge prioriteit, evenals de ontwikkeling van plattelandsgebieden, waar de armoede met ongeveer 12% nog steeds twee keer zo hoog is als in stedelijke zones. De minister voegt daaraan toe dat zijn departement zich richt op de combinatie van infrastructuur en sociale ontwikkeling om de situatie van alle burgers, en met name jongeren die vaak geneigd zijn tot emigratie, te "verbeteren" en hun "waardigheid" te garanderen.

Op het gebied van migratie looft Baraka de samenwerking met Spanje. Hij sprak zijn tevredenheid uit over de veiligheidsdiensten van beide landen die als "één team" opereren, en noemde deze samenwerking "geweldig" vanwege de effectiviteit in het terugdringen van immigratie naar Europa. Bovendien merkt hij op dat Spanje een sleutelrol kan spelen in de ontwikkeling van Marokko. Hij herinnert eraan dat bijna duizend Spaanse kleine en middelgrote ondernemingen reeds in Marokko gevestigd zijn en dat het land bijna de helft van de Spaanse export naar Afrika afneemt. "Marokko is een zeer dynamische markt voor Spanje, wat ook bijdraagt aan het creëren van belangrijke banden," aldus Baraka.

Lees ook: Koning Mohammed VI stelt prioriteiten voor 2026 vast

Spanje kan Marokko ook bijstaan bij de ontwikkeling van groene waterstof, vervolgde Baraka. Hij haalde opnieuw het megaproject van een tunnel onder de Straat van Gibraltar aan. Dit bouwwerk zou de doorvoer van personen en goederen versoepelen en zou dienen als "een echte brug tussen Europa en Afrika". De minister benadrukte tot slot de sterke relatie tussen de twee landen, waarbij hij de banden van "vriendschap, broederschap en een gemeenschappelijk lot" benoemde. Volgens Baraka streven Spanje, dat de Marokkaanse soevereiniteit over de Sahara heeft erkend, net als Marokko naar het maken van de Middellandse Zee tot "een zone van welvaart en stabiliteit".

Bladna.nl

Bladna.nl - 2025 - Contact - Over Bladna.nl - Privacybeleid - Ons team