Op 26 maart 2016 vertrokken de twee medezaakvoerders vanuit Bordeaux met een taxivliegtuig naar Essaouira. De terugvlucht vond op 10 april plaats. Hun bedrijf ADF, gevestigd in Saint-Loubès, betaalde de volledige rekening van 27.340 euro.
Op Bladna.nl : President betaalt 15.000 euro om vakantie in Marokko te onderbreken, te stemmen en terug te keren
Volgens het echtpaar was daar een zakelijke reden voor. ADF bezat een Marokkaanse dochteronderneming, ADF Maroc, die met geld van het moederbedrijf een villa in Essaouira had gekocht.
De man was bovendien voorzitter van de mede-eigenaarsvereniging van een residentie bij de golfbaan van Essaouira. Hij zegt tijdens het verblijf gesprekken te hebben gevoerd over het toeristische project Essaouira-Mogador om de waarde van de investering te beschermen. Zijn echtgenote zou hem vanwege zijn gezondheid hebben vergezeld.
De Franse fiscus accepteerde die uitleg niet. De 27.340 euro werd beschouwd als een persoonlijk voordeel voor de twee bestuurders. Samen moesten zij 20.928 euro aan extra inkomstenbelasting, sociale heffingen en sancties betalen.
Ook bedrijf zelf verliest rechtszaak
Het bestuursrechtelijk hof van beroep van Bordeaux bevestigde de aanslag in zijn arrest van 21 oktober 2026.
Volgens de rechters bewijzen algemene economische persartikelen, een brief van de Franse honorair consul in Essaouira en een vastgoedtaxatie niet dat de privévlucht rechtstreeks noodzakelijk was voor de activiteiten van ADF.
Diezelfde dag verloor ook het bedrijf zelf een afzonderlijke procedure. In een tweede arrest bevestigde het hof dat ADF de 27.340 euro niet van zijn belastbare winst mocht aftrekken.
Ook een voorziening van 200.000 euro werd afgewezen. ADF had dat bedrag opzijgezet vanwege een mogelijk verlies op een vordering van 615.479 euro op zijn Marokkaanse dochteronderneming, die verband hield met de villa in Essaouira. Volgens het hof was onvoldoende aangetoond dat dat verlies waarschijnlijk was of dat 200.000 euro een gerechtvaardigd bedrag vormde.
Op Bladna.nl : Marokkaanse premier vliegt naar Moskou in voormalig privéjet van Russische miljardair
De rechters handhaafden bovendien een belastingverhoging van 40% wegens opzettelijke tekortkomingen. Daarbij speelde mee dat de bestuurders hadden erkend hun reizen naar Marokko normaal gesproken zelf te betalen. Voor deze uitzonderlijke privévlucht mocht de rekening dus niet bij het bedrijf worden gelegd.