23 oktober 2025 - 22:00 - Nederland
De islamitische gemeenschap in Den Haag is opgeschrikt door een ernstig geweldsincident dat zich zaterdag afspeelde in de Aksamoskee. Een vrouw viel biddende moslima’s aan en veroorzaakte aanzienlijke vernielingen. Het incident is voor moskeebesturen de zoveelste aanleiding om de overheid dringend op te roepen tot betere beveiliging. “Onze mensen zijn bang,” luidt de noodkreet.
Het incident in de voormalige synagoge, waarbij binnenin de moskee grote ravage werd aangericht en meerdere korans werden vernield, heeft tot woedende reacties geleid. Derwisj Maddou, voorzitter van de Haagse moskeekoepel FIO, sprak van een "gruwelijke daad van een vrouw die met voorbedachten rade haar terroristische daad heeft gepleegd." Volgens Maddou, die de camerabeelden heeft bekeken, was het een gerichte en bewuste actie. De beelden tonen hoe de verdachte het terrein betreedt, bij de voordeur haar gezicht bedekt en vervolgens naar de bovenste verdieping gaat. Daar viel zij biddende vrouwen aan, waaronder een zwangere vrouw, en gooide daarna spullen en een bankje naar beneden in de zaal waar de mannen aan het bidden waren. Het is volgens Maddou een wonder dat niemand in de gebedszaal gewond raakte. De vrouw werd uiteindelijk door de politie aangehouden voor mishandeling en vernieling.
Lees ook: Fel verzet in Luik tegen plannen voor nieuwe moskee
Dit is niet het eerste incident; de aanvallen op Haagse moskeeën lijken volgens Maddou in frequentie toe te nemen. Hij vindt het onbegrijpelijk dat de overheid weigert om moskeeën structureel te bewaken, vergelijkbaar met de beveiliging bij Joodse instellingen. "Wat moet er nog gebeuren voordat er maatregelen worden genomen? We hebben al een koranverbranding gehad, bedreigingen en nu ook geweldsincidenten," reageert hij in het AD. Maddou uit zijn verbazing over het feit dat er niets over het incident van zaterdag naar buiten werd gebracht en dat politieke reacties uitbleven. De politie verdedigde zich door te stellen dat zij niet over alle incidenten persberichten verspreiden. De verdachte is inmiddels weer op vrije voeten. De politiewoordvoerder lichtte toe dat er formeel geen sprake zou zijn van mishandeling, omdat de zwangere vrouw weliswaar viel door toedoen van de verdachte, maar niet direct was geslagen. Wel zijn er meldingen van vernielingen en bedreigingen.
Ismail Mercimek, woordvoerder van de Islamitische Stichting Nederland (ISN), vindt het hoog tijd dat de overheid actie onderneemt. "Alleen al dit jaar hebben we twintig incidenten gehad bij onze moskeeën. Sinds 2015 zijn het er meer dan driehonderd." De ISN benadrukt dat deze incidenten niet los kunnen worden gezien van het verharde politieke klimaat en de anti-islamretoriek, die een voedingsbodem vormt voor haat en geweld. Mercimek wijst erop dat politici en opiniemakers zich bewust moeten zijn van de impact van hun uitspraken. Incidenten vonden recent ook plaats in Haaksbergen en Waalwijk. De organisatie vraagt om zichtbare en preventieve beveiliging rond gebedshuizen en dringt aan op een "gelijke behandeling van alle gebedshuizen."
Lees ook: Met ’bloed’ besmeurde haatbrief jaagt moskeeën Nederland angst aan
In reactie op het incident heeft de Haagse burgemeester Jan van Zanen een gesprek gevoerd met de moskee. Er zijn afspraken gemaakt om verder te spreken over "wat nodig en mogelijk is." De burgemeester benadrukt dat maatregelen op het terrein van beveiliging altijd genomen worden op advies van politie en waar nodig de NCTV. Dit geldt voor alle instellingen, ongeacht religie. Over de aard van de beveiligingsmaatregelen – of deze zichtbaar of onzichtbaar zijn – worden uit veiligheidsoverwegingen nooit mededelingen gedaan.