Zoeken

Marokko zet 53.000 moskeeën als reactie op GenZ212-onrust

28 oktober 2025 - 15:00 - Marokko

De Marokkaanse overheid heeft afgelopen vrijdag een opvallende methode gebruikt om de bevolking aan te spreken. In alle moskeeën van het land lazen imams een preek voor die door de regering was geschreven. De boodschap richtte zich op de rol van ouders en de jeugd in de samenleving, in een tijd van aanhoudende maatschappelijke onrust.

In een moskee in Rabat sprak een imam in een witte djellaba de gelovigen toe, een preek die live op de staatstelevisie werd uitgezonden en in alle 53.000 moskeeën van het land te horen was. Hij spoorde de aanwezigen aan hun plicht jegens de natie te vervullen door deel te nemen aan het burgerleven. "Een van de belangrijkste dingen waar we ons om moeten bekommeren, is kinderen opvoeden om deel te nemen aan het beheer van publieke zaken (...) en dat zij deelnemen aan de dienst van de natie, het vaderland liefhebben en waken over de veiligheid en de stabiliteit ervan," aldus de imam. Hij voegde toe: "Een echte burger is iemand die zijn natie dient en dat goed doet."

Lees ook: Marokkaanse imams preken tegen GenZ212-protesten

De preek wordt gezien als een antwoord op het jongerencollectief GenZ212. Deze groep organiseert al sinds september demonstraties in het koninkrijk. Ze eisen de "stopzetting van corruptie", hervormingen in de gezondheidszorg en het onderwijs, en het ontslag van regeringsleider Aziz Akhannouch. De protesten vinden plaats terwijl Marokko zwaar investeert in grote sportevenementen, zoals het WK 2030. De imam verwees in zijn preek echter met geen woord naar de demonstraties, het vandalisme, de arrestaties of eventuele doden.

De gevolgen van die protesten zijn intussen aanzienlijk. De Marokkaanse Vereniging voor Mensenrechten (AMDH) meldde vrijdag dat meer dan 1500 mensen worden vervolgd. Voorzitter Souad Brahma, een advocate, preciseerde dat duizend van hen zijn vastgezet. Een rechtbank in Agadir heeft 240 mensen veroordeeld, waarvan 39 tot straffen tussen de zes en vijftien jaar cel. Honderden anderen kregen in andere rechtbanken celstraffen van drie maanden tot een jaar. Na de onrust en een toespraak van Koning Mohammed VI, heeft premier Akhannouch zijn ministers gemaand de coördinatie met de Ombudsman van het koninkrijk te verbeteren, om te tonen dat de staat luistert.

Lees ook: Marokkaanse scholen moeten leerlingen binnenhouden tijdens GenZ212-protesten

Het is niet de eerste keer dat de overheid de inhoud van preken bepaalt. Associated Press meldt dat Marokko, net als Egypte en Saoedi-Arabië, de inhoud van preken oplegt, officieel om extremistische taal te beteugelen. Critici stellen echter dat de preken verworden tot propaganda voor de visie van de staat. Dr. Driss El Ganbouri, een onderzoeker gespecialiseerd in religieuze zaken, stelt dat de staat "een dubbele taal" spreekt en dat predikers die afwijken van de officiële lijn, gestraft kunnen worden. "Ik hoop oprecht dat het ware doel is om de deelname van jongeren te steunen, en niet om hen te leiden of te beperken," verklaarde de 18-jarige student Soufiane tijdens een protest in Casablanca.

Bladna.nl

Bladna.nl - 2025 - Contact - Over Bladna.nl - Privacybeleid - Ons team