12 juli 2023 , 12:43 - Mehdi Khabbouj - Sport
Een dertigtal Europarlementariërs hebben in een gezamenlijk verzoek aan FIFA-voorzitter Giani Infantino gevraagd om geen wedstrijden te plannen in het stadion van Dakhla, in de Marokkaanse Sahara, als de kandidatuur van Spanje, Portugal en Marokko, waaraan mogelijk Oekraïne toegevoegd wordt, wordt geselecteerd voor de organisatie van het WK-2030.
De wereldvoetbalbond moet volgend jaar één van de kandidaturen goedkeuren voor de organisatie van het wereldkampioenschap voetbal in 2030. De FIFA heeft twee kandidaturen ontvangen, die van Argentinië-Chili-Uruguay-Paraguay en die van Spanje-Portugal-Marokko en misschien Oekraïne. Er zijn echter al oproepen tegen de organisatie van wedstrijden in het stadion van Dakhla, in de Marokkaanse Sahara, dat momenteel in aanbouw is.
Lees ook: Marokko’s plannen voor WK-2030
Volgens El Confidencial hebben 30 Europarlementariërs van vijf parlementaire groepen maandag een brief gestuurd naar Giani Infantino om hem eraan te herinneren dat "het houden van internationale evenementen, zoals voetbalwedstrijden, in bezette gebieden, in strijd zou zijn met het internationaal recht" en dat "de Wereldbeker niet kan bijdragen aan de legitimering van een illegale bezetting". De ondertekenaars van de brief, waaronder acht Spaanse Europarlementariërs, nodigen de FIFA uit om niet "medeplichtig" te worden aan deze situatie.
Op dit moment heeft geen van de kandidaat-landen voor de organisatie van het WK-2030 de locaties van de wedstrijden aangekondigd. Volgens de Marokkaanse pers zou het stadion in aanbouw in Dakhla de Afrika Cup 2025 moeten ontvangen en vijf jaar later, in 2030, de Wereldbeker. Maar naast de politieke kwestie, is Dakhla ver verwijderd van de grote metropolen. De stad ligt op 1615 kilometer van Casablanca en is alleen per vliegtuig bereikbaar. De dichtstbijzijnde grote internationale luchthaven is Las Palmas, op 704 kilometer afstand.
Lees ook: WK-2030 met Oekraïne: Marokkanen teleurgesteld?
Op 14 maart kondigde Marokko, via zijn minister van Onderwijs en Sport, Chakib Benmoussa, de gezamenlijke kandidatuur van Spanje-Portugal-Marokko aan voor de organisatie van het WK-2030. Op 5 juli meldde de Franse sportkrant L’Équipe dat Spanje en Portugal overwegen om Oekraïne toe te voegen aan de gezamenlijke kandidatuur. Dit nieuws heeft Rabat geïrriteerd. "De kandidatuur waar we aan blijven werken is een driepartijenovereenkomst", reageerden bronnen dicht bij de Marokkaanse voetbalbond (FRMF).
Marokko belooft: koppen gaan rollen na 22 doden bij instorting Fez
Spanje vraagt Washington om gasoorlog Marokko-Algerije te sussen
Luxe villawijk Gims is hit bij Marokkaanse diaspora
Marokko zet undercoveragenten in tegen malafide taxichauffeurs
Marokko investeert miljard dollar in gashub bij Nador
Sektioui zet Marokko op scherp voor finale Arab Cup
Sektioui zet Marokko op scherp voor finale Arab Cup
Marokko moet puzzelen door schorsing en blessures op Arab Cup
Souffian El Karouani hekelt ijzige stilte van Walid Regragui
Walid Regragui kiest voor risicovol plan
Ayyoub Bouaddi krijgt spreekverbod over Marokko
Geen derby Marokko-Algerije op Arab Cup na stunt VAE
Afrika Cup 2025: Marokko kiest voor ervaring, negeert wereldkampioenen U20
Rabat betaalt 20 miljoen dirham voor hightech toiletten