5 februari 2025 - 16:20 - Marokko
Twintig jaar geleden trokken in de herfst nog grote aantallen ooievaars naar Afrika om te overwinteren in warme landen als Marokko, Tunesië en Mali. Tegenwoordig worden ze daar steeds minder gezien.
"Het is niet de kou zelf die ooievaars doet trekken, maar het feit dat er in de winter minder voedsel te vinden was", legt ooievaarspecialist Dominique Klein uit aan Franceinfo.
Lees ook: Zeldzame roofvogel vindt thuis in nationaal park Al Hoceima
Door klimaatverandering is het weer in Europa milder geworden. Sneeuw en vorst komen minder vaak voor, waardoor ooievaars ook in de winter wormen en kikkers kunnen vinden. Ze hoeven dus niet meer per se naar Afrika te vliegen om aan voedsel te komen. "De toenemende sedentaire levenswijze van ooievaars hangt vooral samen met de ontwikkeling van afvalverwerkingscentra, waar ze het hele jaar door voedsel kunnen vinden", vervolgt Klein. "Ze weten deze plekken te vinden en de volwassen ooievaars wijzen de jonge vogels waar ze moeten zijn. Het zit in hun DNA."
Lees ook: Marokko laatste toevluchtsoord voor uitgestorven trekvogel
In de Franse regio Elzas, waar veel ooievaars voorkomen, zijn er talloze afvalverwerkingscentra. "Het zijn fastfoodrestaurants in de openlucht", zegt Klein. "Ze vinden er voedselresten, maar voeden zich ook met ratten en muizen die er leven." Elzas telt momenteel 1630 ooievaarsparen, een recordaantal. Slechts 30% daarvan trekt nog naar het zuiden. "De ooievaars die toch vertrekken, vliegen minder ver dan vroeger, meestal tot Zuid-Spanje", aldus Klein.
Real Madrid geeft jonge slachtoffer aardbeving Al Haouz nieuwe thuis
Halal vlees op school in Canada, ouders boos
Prinses Lalla Salma duikt weer op in Marokko
Laatste rit in noodlottige kabelbaan: het verhaal van Hind en Aziz
Drie jaar cel voor Marokkaanse activiste Saida El Alami na koninklijke gratie
Mel B onthult reden achter tweede huwelijk in Marokko
Prinses Lalla Salma duikt weer op in Marokko
Drie jaar cel voor Marokkaanse activiste Saida El Alami na koninklijke gratie
Opmerkelijke uitspraak in Marokko: ontrouwe man hoeft cel niet in
Marokko rijdt toekomst in: 43.000 nieuwe vrachtwagens
Marokko pakt goudmarkt aan: goedkoper goud voor iedereen?
Ophef om haastige opknapbeurt voor komst Koning Mohammed VI
Spectaculaire redding in Al Hoceima: man vast op steile rotswand (video)
Zieke baby krijgt eindelijk hulp na grootschalig protest in Marokko