10 december 2022 - 14:00 - Wereld
Volgens minister Wopke Hoekstra van Buitenlandse Zaken zal het Nederlandse kabinet mensenrechtenschendingen in Marokko blijven aanklagen. Na de publicatie van het Nederlands-Marokkaanse actieplan eind vorige maand had dit vragen opgeroepen bij de oppositie.
De deal tussen de twee landen werd onder druk van de Tweede Kamer bekendgemaakt. Beide landen beloven daarin onder meer "zich niet te mengen in elkaars binnenlandse aangelegenheden". Daarnaast zouden zij beginnen met het uitwisselen van informatie over de financiering van NGO’s. De tekst werd vorig jaar ondertekend en werd sindsdien geheim gehouden.
Lees ook: Nederland maakt Marokko-deal onder druk openbaar
Sommige oppositiepartijen zijn bang dat het kabinet zich nu terughoudend opstellen bij het bekritiseren van Marokko. Kati Piri (PvdA) was benieuwd of het kabinet Marokko tegemoet wil komen om afgewezen asielzoekers terug te nemen. Binnenkort zal dit waarschijnlijk weer mogelijk zijn.
Lees ook: Marokkaanse HCP en Nederlandse CBS versterken samenwerking
Donderdag heeft minister Hoekstra in de Tweede Kamer gezegd dat de mensenrechten altijd een thema zullen zijn in de gesprekken met de regering in Rabat. Daarover kan "geen misverstand bestaan", zei hij. Ook het beleid inzake de financiering van NGO’s is niet veranderd. De minister meent verder dat niet-inmenging in binnenlandse aangelegenheden iets heel anders is dan mensenrechten.
Verduidelijkingen na boycot Algerije van militaire oefening met Marokko
Tanger: "Hoe kunnen we WK organiseren als we toilet al niet respecteren?"
Duitsland werft Marokkaanse truckers
Bekende Marokkaanse gangster Nordin Benallal vrijgesproken in België
Extreemrechts: Marokkanen in de val gelokt met TikTok-video’s
Marokko maakt datum lancering 5G bekend
Verduidelijkingen na boycot Algerije van militaire oefening met Marokko
Duitsland werft Marokkaanse truckers
Bekende Marokkaanse gangster Nordin Benallal vrijgesproken in België
Extreemrechts: Marokkanen in de val gelokt met TikTok-video’s
Angst voor Marokko drijft Algerije tot algemene mobilisatie
Belgische Marokkaan verdacht van brutale ontvoering kind in België
"Slangen aan boord!", EasyJet vlucht naar Marrakech omgeleid
Nigeria wil 10 miljard dollar investeren met hulp Marokko