10 juli 2025 - 12:10 - Marokko
Onrust in de Marokkaanse medische wereld: een video van een medisch team dat danst in een operatiekamer zorgde voor flinke discussie. De beelden, die viraal gingen, tonen artsen die tijdens een chirurgische ingreep op chaabi-muziek bewegen. Wat begon als een ogenschijnlijk onschuldige actie, heeft nu geleid tot een diepgaand debat over de grenzen van professionaliteit en ethiek binnen de zorg.
De meningen over de video zijn sterk verdeeld. Sommigen zien de dans als een uiting van ontspanning, vergelijkbaar met praktijken in geavanceerde gezondheidszorgsystemen wereldwijd. Anderen bestempelen het als onacceptabel en een teken van nalatigheid. Chirurg Mohamed N., met ervaring in diverse landen, nuanceert de situatie door te stellen dat muziek in operatiekamers bij grote ziekenhuizen een veelvoorkomend verschijnsel is. Volgens hem kan muziek de concentratie en ontspanning van het chirurgische team bevorderen tijdens lange en complexe ingrepen. Bovendien wijzen medische studies erop dat zachte muziek de prestaties van het team kan verbeteren, fouten verminderen en de communicatie versterken, mits zorgvuldig gekozen en zonder afleiding.
Lees ook: Marokkaanse gezondheidszorg bezwijkt onder artsentekort
Toch ligt het probleem volgens Mohamed N. niet bij de muziek zelf, maar bij de context van het gebruik. Hij wijst erop dat de video de muziek transformeerde van achtergrondgeluid naar een centraal element, waarbij het medische team meer gefocust leek op dansen dan op de operatie. Dit roept vragen op over de prioriteiten en de mate van aandacht voor de patiënt. Het is dit fundamentele verschil dat internationaal acceptabele praktijken scheidt van gedrag dat als onethisch kan worden beschouwd. Waar muziek in operatiekamers elders is toegestaan, gebeurt dit volgens strikte regels die respect voor de patiënt en het beroep waarborgen.
Lees ook: Import-arts moet Marokkaans ziekenhuis redden
Mohamed N. benadrukt dat er wereldwijd voorbeelden zijn van muziek die een integraal onderdeel vormt van een operatie. Zo speelde een patiënt in Brazilië gitaar tijdens een hersenoperatie om zenuwfuncties te monitoren, en zong een patiënte in India tijdens een nekingreep voor controle van de stembanden. Ook zijn er in de Verenigde Staten video’s van dansende artsen, maar dit gebeurde vrijwel altijd na de ingreep of onder strikte supervisie en met toestemming. Deze voorbeelden staan in schril contrast met de recente video, waar de spontaniteit en het gebrek aan formele kaders tot controverse leiden.
Lees ook: Beroepsverbod? Geen probleem! Zwitserse artsen aan de slag in Marokko
Als arts ziet Mohamed N. geen bezwaar in een chirurgisch team dat werkt op het ritme van gekozen muziek, mits dit de concentratie bevordert en psychologische druk vermindert. Wanneer de operatiekamer echter een podium wordt, gefilmd en verspreid zonder na te denken over de gevolgen, dan is verantwoording cruciaal. Dit gedrag kan volgens hem alleen worden verklaard door nalatigheid. Het is belangrijk om niet te generaliseren: niet elke arts die met muziek werkt is nalatig, en stilte staat niet gelijk aan professionaliteit. Er moet een serieus professioneel debat komen over wat wel en niet is toegestaan in een operatiekamer. Muziek is geen vijand van professionaliteit; het kan juist een bondgenoot zijn, mits met rede en verantwoordelijkheid ingezet.
Geldafpersing op Marokkaanse weg (video)
Europa zoekt naar deze vermiste Marokkaanse topsporters
Politicus vast voor vastgoedfraude in Tanger
Belangrijke verbindingsweg in Nador is "een schande"
Marokkaans raadslid doneert lever om tante te redden
Nederlander betrapt met camper vol hasj bij grens Marokko
Geldafpersing op Marokkaanse weg (video)
Politicus vast voor vastgoedfraude in Tanger
Belangrijke verbindingsweg in Nador is "een schande"
Marokkaans raadslid doneert lever om tante te redden
Nederlander betrapt met camper vol hasj bij grens Marokko
Stranden Al Hoceima gekaapt, autoriteiten machteloos
Marokkaanse politici verdacht van landroof
Woede om plotselinge stijging schoolgeld in Marokko