Zoeken

Mocronado Akil werd verliefd op Leny: "Haar vader vond dat niet leuk"

6 september 2025 - 20:30 - Marokkanen in het buitenland

©

De 77-jarige Akil Lamdahhi kwam in 1970 als 18-jarige jongen naar Nederland, op zoek naar werk als lasser. In plaats daarvan vond hij iets veel waardevollers: de liefde van zijn leven, Leny. In de WNL-serie Mocronado’s deelt Akil zijn verhaal over het opbouwen van een leven in Nieuwegein, waarbij hij een krachtig statement maakt: "Liefde heeft niks te maken met waar je vandaan komt."

Akil blikt met een glimlach terug op zijn jonge jaren in de Nederlandse ’hippietijd’. In discotheken voelde de jonge, charismatische Marokkaan zich als een vis in het water. Met zijn lange haar, stijlvolle kleding en goede danstechniek voelde hij zich een ware charmeur. "Er waren toen heel weinig donkere, knappe mannen zoals ik in Nederland. Ja, lach maar, het was wél zo!", vertelt hij trots. Zijn oog viel uiteindelijk op een bijzondere vrouw, Leny, die hij ontmoette in de Utrechtse discotheek Cartouch. "Ze was lang, slank, blond. We dansten de foxtrot. Ik voelde mijn hart bonzen."

Lees ook: Mocronado’s: de ontroerende levensreis van Marokkaanse gastarbeiders in Nederland (video)

Wat begon als een flirt, groeide uit tot een serieuze relatie. Die werd echter niet door iedereen in Leny’s familie omarmd. Haar vader had moeite met een Marokkaanse schoonzoon. "Hij kwam naar buiten om mij te bekijken, keek me chagrijnig aan. Hij vond het duidelijk niet leuk dat zijn dochter met een buitenlander was," herinnert Akil zich. Het wantrouwen was hardnekkig. Wanneer Akil op vakantie ging naar Marokko, dacht haar vader dat hij niet meer terug zou komen, maar tot zijn verrassing stond Akil zes weken later weer voor de deur. "Oh nee, daar heb je die Marokkaan weer’, zal hij wel hebben gedacht."

Lees ook: Amsterdam rouwt, eerste Marokkaanse gastarbeider Mustapha Slaby overleden

Ondanks de culturele en religieuze verschillen - Akil is moslim en Leny protestants - trouwden ze in 1972. Akil benadrukt dat respect en liefde voorop stonden. "Godsdienst was niet het belangrijkste punt. Iedereen mag zelf weten wat hij of zij gelooft, en het belangrijkste voor ons was dat we van elkaar hielden." Akil herkende zelfs de waarden van de islam in de manier waarop Leny voor hem zorgde en van hem hield. "Ze was moslim op haar eigen manier", stelt hij. Leny vroeg hem ten huwelijk, en in december dat jaar stapten ze als het eerste interculturele koppel in Nieuwegein in het huwelijksbootje.

Lees ook: Foto’s van eerste generatie Marokkaanse Nederlanders in Museum Gouda

Hoewel de twee na verloop van tijd besloten te scheiden, is de liefde tussen hen gebleven. Akil vertelt dat hij twee dagen voor het interview nog tegen haar heeft gezegd dat hij van haar houdt, toen hij haar in het ziekenhuis bezocht. "Zij zei dat ze ook van mij houdt," vertelt hij, eraan toevoegend dat dit een oprecht gevoel is. Hoewel ze gescheiden zijn, blijft hun liefde bestaan.

Bladna.nl

Bladna.nl - 2025 - Contact - Over Bladna.nl - Privacybeleid - Ons team