21 februari 2025 - 18:40 - Marokko
Na drie jaar gevangenschap in Marokko is de Oeigoer-activist Yidiresi Aishan, ook bekend als Idris Hasan, vrijgelaten. Aishan werd in 2021 gearresteerd op de luchthaven van Casablanca op verzoek van China, dat zijn uitlevering eiste. Hij was op doorreis vanuit Turkije, waar hij sinds 2012 met zijn familie woonde.
De arrestatie van Aishan volgde op een red notice van Interpol, uitgevaardigd door China, waarin hij werd beschuldigd van lidmaatschap van een terroristische organisatie. Na zijn arrestatie werd hij vastgehouden in de gevangenis van Tiflet. Hoewel Interpol de red notice in augustus 2021 introk, bevestigde het Marokkaanse Hof van Cassatie in december 2021 de uitleveringsbeslissing.
Lees ook: Mobilisatie tegen uitlevering Oeigoer door Marokko
De zaak van Aishan leidde tot internationale protesten van mensenrechtenorganisaties, die vreesden voor zijn veiligheid bij terugkeer naar China. Het Marokkaanse Hof van Cassatie stelde echter dat de aanklachten tegen Aishan geen politieke misdrijven waren, maar verband hielden met terrorisme.
Lees ook: Marokkaanse rechter staat uitlevering Oeigoerse activist toe
Uiteindelijk heeft Marokko besloten Aishan vrij te laten. De Nationale Raad voor Mensenrechten in Marokko heeft de vrijlating toegejuicht en benadrukt dat zij zich altijd tegen de uitlevering van Aishan heeft verzet.
Azzedine Ounahi weigert topclub
Spanje haalt vlaggen weg bij Marokko: discreet signaal aan Rabat?
Achraf Hakimi: "We gaan hem beroven"
Deze souvenirs moet je zeker niet meenemen uit Marokko
Hermès-miljardair die fortuin aan Marokkaanse tuinman wilde laten, aangeklaagd
Belg betaalt €250 voor taxirit van €116 door Eid ul-Adha
Deze souvenirs moet je zeker niet meenemen uit Marokko
Marokko koopt voor miljarden aan Israëlische wapens
Marokko onderzoekt duizenden dubieuze vastgoedverkopen
Belg al vier jaar onterecht vast in Marokko?
Cocaïnegebruik neemt toe bij Marokkaanse jetset
Diaspora-boycot ontkracht: Al Hoceima bomvol
Zwerfdier in Marokko verzorgen? Tot 150.000 dirham boete!
Make-over N16 kustweg in Noord-Marokko bijna klaar (video)