Zoeken

Marokkaans rijbewijs wordt mijnenveld

12 februari 2026 - 15:00 - Marokko

Het Marokkaans systeem voor het behalen van het rijbewijs ondergaat een omvangrijke hervorming die de komende tijd de standaard zal zetten. Het nationaal agentschap voor de verkeersveiligheid NARSA overlegt momenteel met branchevertegenwoordigers over een herstructurering van zowel de examens als de administratieve afhandeling. De voorgestelde wijzigingen zijn gericht op het moderniseren van de rijopleiding en het wegnemen van bestaande drempels voor kandidaten.

Een van de kernpunten in het nieuwe voorstel is de strikte scheiding tussen de theoretische en praktische opleiding. In de toekomst moet een kandidaat eerst volledig slagen voor het theorie-examen voordat de praktijklessen op de weg mogen beginnen. Deze volgorde is bedoeld om het leerproces efficiënter in te richten en te voorkomen dat leerlingen onnodige financiële risico’s nemen voordat ze over de juiste basiskennis beschikken.

Op Bladna.nl : Marokkaans rijbewijs op de schop, revolutie op komst

Volgens het nieuwe ontwerp blijft een behaald theorie-examen zes maanden geldig. Binnen deze periode krijgt de kandidaat de mogelijkheid om tot zes keer het praktijkexamen af te leggen zonder opnieuw op te hoeven gaan voor de theorie. Mustapha El Haji, voorzitter van de Federatie van professionals, stelt dat deze aanpak de leerling beschermt tegen onnodige herhaling van de theorievorming en de totale kosten van het rijbewijs aanzienlijk kan verlagen bij eventuele tegenslagen tijdens het rijexamen.

Ondanks de versoepelde regels rondom de examens, blijft de nadruk op verkeersveiligheid na het behalen van het rijbewijs groot. De proeftijd van twee jaar blijft gehandhaafd, waarbij een beginnend bestuurder start met een saldo van 20 punten. Pas na deze periode wordt het kapitaal verhoogd naar de standaard 30 punten, mits er geen zware overtredingen zijn begaan. Het systeem is zo opgezet dat het volledig verliezen van deze punten leidt tot onmiddellijke ongeldigheid van het rijbewijs en een tijdelijk verbod op het opnieuw afleggen van het examen.

Op Bladna.nl : Marokko voert genadeloos puntensysteem in voor rijbewijs

De hervorming omvat ook een digitale modernisering voor de rijscholen zelf via het platform "Téléservices". Hiermee kunnen zaken als de registratie van instructeurs en het boeken van examens volledig digitaal worden afgehandeld. Hoewel de sector spreekt van een langverwachte verbetering, moeten de definitieve regels nog worden vastgelegd in de officiële teksten na afronding van de huidige gespreksronde.

Bladna.nl

Bladna.nl - 2025 - Contact - Over Bladna.nl - Privacybeleid - Ons team