3 juni 2021 - 19:00 - Economie
In de afgelopen vier jaar is de Marokkaanse tomatenexport naar Rusland compleet ingestort tot een hoeveelheid van minder dan 36.000 ton in 2020. Dit is drie keer minder dan het aantal tomaten dat in 2016 van Marokko naar Rusland werd verscheept.
Het tijdschrift Challenge meldt dat Marokko niet langer de grootste leverancier is van tomaten aan Rusland. Op dit moment is minder dan 10% van de totale Russische import van tomaten afkomstig uit het koninkrijk. Voor de daling zijn verschillende verklaringen. Volgens het tijdschrift is het antidumping-onderzoek van de Russische overheid dat is ingesteld na klachten van de Russische Nationale Unie van Groente- en Fruittelers over oneerlijke concurrentie, een van de belangrijkste oorzaken. Ook heeft Rusland flinke subsidies uitgetrokken voor een eigen tomatenproductie die 50% van de Russische markt van tomaten moet voorzien. Dit komt overeen met een productie van 500.000 ton tomaten.
Daarnaast zijn er nog de talrijke oproepen van de Russische Federale Fytosanitaire Controledienst om Marokkaanse tomaten te boycotten omdat ze drager zouden zijn van het pepino-mozaïekvirus. Het tijdschrift vermoedt dat er in het geval van Rusland sprake is van "vermomd protectionisme".
De exportcijfers van Marokkaanse tomaten op vier andere belangrijke Europese markten zien er echter wel goed uit. In 2020 steeg de export van tomaten vanuit Marokko naar Frankrijk (+6%), het Verenigd Koninkrijk (+153%), Spanje (+102%) en Nederland (+472%).
Real Madrid geeft jonge slachtoffer aardbeving Al Haouz nieuwe thuis
Halal vlees op school in Canada, ouders boos
Prinses Lalla Salma duikt weer op in Marokko
Laatste rit in noodlottige kabelbaan: het verhaal van Hind en Aziz
Drie jaar cel voor Marokkaanse activiste Saida El Alami na koninklijke gratie
Mel B onthult reden achter tweede huwelijk in Marokko
Chinees miljardenproject in Marokko: duizenden banen op komst
De gok van Marokko: 30 miljard euro voor groene waterstof
China pompt 18 miljard in Marokko’s duurzame toekomst
Marokko verdedigt omstreden exportbeleid olijven
Sterke Marokkaanse dirham in opmars tegen dollar en euro
Belastingontduiking in Marokko floreert door juridisch gat
Miljardair Patrick Drahi verkoopt Marokkaans callcenter door miljardenschulden
Historische prijsdaling olijfolie in Marokko