5 september 2022 - 17:40 - Wereld
Het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken blijft de brief geheim houden die Pedro Sanchez op 14 maart aan Koning Mohammed VI heeft gericht en waarin hij zijn steun uitspreekt voor het Marokkaanse plan voor autonomie van de Sahara.
De kabinetschef van het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Diego Martínez Belío, vertelde aan een Spaans mediakanaal dat een digitale kopie van de brief niet ter beschikking kon worden gesteld. De reden is het "vertrouwelijke karakter" van het document en de wens om "de bilaterale betrekkingen van Spanje" met Marokko of andere derde landen "in stand te houden".
Lees ook: Mohammed VI reageert op standpuntwijziging Spanje over Sahara
"Het vertrouwelijke karakter van dit document is gerechtvaardigd", benadrukte de kabinetschef van José Manuel Albares. Daarbij verklaarde hij dat de inhoud van de brief die president Pedro Sanchez op 14 maart aan Koning Mohammed VI had gestuurd, reeds "algemeen bekend" was. Hij deed een beroep op de media om zich te houden aan de versie van de brief die door de krant El País werd gepubliceerd, ook al bevat deze spelfouten als gevolg van de vertaling van de oorspronkelijke tekst van het Frans naar het Spaans.
Op 18 maart werd het bestaan van deze brief bekend door een mededeling van het Koninklijk Marokkaans Kabinet, waarin stond dat Pedro Sanchez zijn steun had betuigd aan het Marokkaanse plan voor autonomie van de Sahara, dat hij beschouwde als "de meest serieuze, geloofwaardige en realistische basis voor een oplossing van het conflict". Dit was het begin van een nieuwe fase in de betrekkingen tussen de twee landen "gebaseerd op wederzijds respect”.
Lees ook: Dit is waarom Marokko zijn onderhandelingen met Spanje altijd wint
Op 7 april reisde Pedro Sánchez naar Rabat, waar hij moeilijke kwesties besprak met Koning Mohammed VI. In de gezamenlijke verklaring aan het eind van de bijeenkomst werd de nieuwe routekaart voor de betrekkingen uiteengezet. Algerije reageerde op de normalisering van de betrekkingen tussen Marokko en Spanje door op 8 juni zijn ambassadeur uit Madrid terug te roepen en het verdrag van vriendschap, goed nabuurschap en samenwerking met Spanje op te schorten.
Politicus vast voor vastgoedfraude in Tanger
Belangrijke verbindingsweg in Nador is "een schande"
Marokkaans raadslid doneert lever om tante te redden
Nederlander betrapt met camper vol hasj bij grens Marokko
Rapper Anas en Fidji Ruiz zwaargewond na ongeval in Marokko
Stranden Al Hoceima gekaapt, autoriteiten machteloos
Utrechtse Amir slachtoffer fatbike-drama
Hoensbroekse Yasmin (3) overlijdt na stopzetten behandeling
Palestijnse vlag op joodse profielen, Marokkaanse student veroordeeld
Veel mysterie rond dodelijke val Abdel uit raam in Brussel
Dubai levert rechterhand drugsbaron ’Monte Christo’ uit aan België
Rechtszaak Amsterdam: verdachten brachten vrouwen uit Marokko voor prostitutie
Imam Alkmaar ontslagen na Israël-trip
Oorlogsdreiging: Spaanse ambassadeur waarschuwt voor Marokko