16 maart 2024 - 10:00 - Wereld
Een Brits inlichtingsrapport onthult de toenemende spanningen tussen Algerije en het "trio" Marokko-Verenigde Arabische Emiraten-Israël. Algerije beschuldigt deze landen van het schenden van haar belangen in de Sahel, met name in Mali en Niger.
Het rapport van Menas Associates, gespecialiseerd in strategische en politieke analyses, stelt dat Algerije de Verenigde Arabische Emiraten en Israël ziet als bondgenoten van Lees ook: Marokko in een reeks dossiers, waaronder de Sahara. Algerije vreest dat de "Marokkaans-Emirati-Israëlische alliantie" gericht is tegen haar invloed in de Sahel, met potentiële gevaren voor de grens met Niger en Mali.
Lees ook: Spanje versterkt steun aan Marokko, Algerije toont irritatie
Naast de beschuldigingen, concurreert Algerije met Marokko om Afrikaanse projecten, zoals de gaspijplijn Nigeria-Europa. Algerije streeft naar een pijplijn via Niger naar eigen grondgebied, terwijl Marokko een maritieme route via elf West-Afrikaanse landen bepleit. Nigeria geeft echter de voorkeur aan het Marokkaanse project.
De Britse studie wijst op twee belangrijke factoren: financiering en stabiliteit. Nigeria financiert de helft van het Marokkaanse project, terwijl Algerije de volledige verantwoordelijkheid draagt voor de eigen pijplijn. Daarnaast biedt de route door Marokko meer stabiliteit, terwijl de Algerijnse route door onrustige gebieden in Niger en Zuid-Algerije loopt.
Lees ook: Algerije "straft" Verenigde Arabische Emiraten vanwege Marokko
Het rapport beschrijft ook de gespannen betrekkingen tussen Algerije en de Verenigde Arabische Emiraten. Algerije beschuldigt de Verenigde Arabische Emiraten ervan geen informatie te willen delen over geld dat door Algerijnse ex-functionarissen van Bouteflika’s regime zijn overgemaakt. Algerije vermoedt dat het om $300 miljoen gaat die de Verenigde Arabische Emiraten gebruiken om de Algerijnse politiek te destabiliseren.
Hakim Ziyech traint in Amsterdam, terugkeer naar Eredivisie?
Belangrijke promotie voor Kroonprins Moulay Hassan
Man wil scheiden, Marokkaanse biedt groot bedrag om hem te houden
Onfrisse praktijken in restaurants Tanger
Ryanair cancelt vluchten naar Marokko
Algerije voert algemene mobilisatie in: Marokko doelwit?
Algerije voert algemene mobilisatie in: Marokko doelwit?
Algerije verspilde 50 miljard dollar aan Sahara-kwestie
Libanese president Joseph Aoun looft Marokko in Algiers
Transavia lanceert directe vlucht Amsterdam-Oujda
Chaos op luchthaven Brussel-Charleroi: vluchten naar Marokko verstoord
Othman El Ballouti: hoe België zware criminelen hun macht wil ontnemen
Hij was een van de grootste drugshandelaren in Europa, actief van Marokko tot Colombia
Jonge Marokkaan overleden na val met step in België