9 januari 2021 - 15:20 - Cultuur
De 34-jarige Nederlands-Marokkaanse actrice Soumaya Ahouaoui maakt sinds begin 2020 deel uit van het vaste acteursensemble van Het Nationale Theater. Ze krijgt eindelijk een welverdiende erkenning voor haar acteertalent.
In 2012 studeerde Soumaya Ahouaoui af aan de Amsterdamse Toneelschool. Ze wordt gezien als een groot acteertalent. Haar laatste optreden was de monoloog Spoonface, daarin speelt ze de rol van het bijzondere meisje Spoonface Steinberg. Spoonface is verzot op opera en bovendien is ze autistisch. Dat geeft haar een heel eigen perspectief op leven en sterven. Als Spoonface op een dag wordt verteld dat ze doodziek is, zoekt ze hoop en troost. Die vindt ze in operamuziek en in het geloof. Het stuk werd goed ontvangen en is eind januari te zien in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, als de culturele sector de deuren op dat moment weer mag openen voor het publiek.
Regisseurs zeggen over Soumaya Ahouaoui dat ze zeer gedisciplineerd en ambitieus is. "Ik doe wel alles wat ze vragen, en nog wat extra’s, hopelijk. Ik probeer spelideeën aan te reiken waar niemand op zou komen. Maar met Spoonface heb ik wel geworsteld, hoor. Het was eerst echt nog niet goed genoeg, dus ik ben maar blijven puzzelen, teksten ontleden, tussen de regels door dingen proberen te vinden. Dat is een lopend proces, ’s ochtends, in de trein, ’s avonds als ik thuis ben. En opeens denk je dan: oooo, dit woordje moet zo," zegt ze in NRC.
Soumaya brak door met een stuk over de Marokkaanse identiteit, ’Melk en Dadels’. Daar schreef ze zelf ook aan mee. "Mijn grootste worsteling is dat veel mensen mij niet als een Marokkaan zien, omdat ik ’het goed doe’ of zo. Terwijl ik juist een trotse Marokkaan ben. Maar als iemand die het ’goed doet’ niet wordt gezien als een Marokkaan, hoe kan je het beeld van de Marokkaan dan bijstellen? Je bedenkt het bijna niet eens. Het is zo beledigend. Daar heb ik onder andere over geschreven. Na Melk en Dadels kwam Eric de Vroedt naar me toe. Hij zei dat hij met me wilde werken. Daarna kreeg ik een telefoontje van Marcus Azzini. Binnen een jaar had ik gewerkt met mijn favoriete regisseurs. Ik heb het idee dat dingen eindelijk op hun plek vallen."
Koning Mohammed VI onthult "Atlantisch Initiatief" voor Afrikaanse landen
Verrassend: Marokko scoort laag op gastvrijheid
Ontdekking in Marokko herschrijft einde dinosauriërs
Marokko’s nieuwe arsenaal: Drones en raketten van Israël en VS
Instagram-sensatie: Sakina Karchaoui verovert Euro 2025
Knapste politieagent van Marokko gaat viraal
Geliefde Marokkaanse presentatrice Kaoutar Boudarraja overleden
Latifa Raafat voor de rechter
Ragheb Alama: "Harira, tajine en thee in Marokko"
Ophef in Tanger om kus tijdens opnames film
Rosalía smoorverliefd op Marokkaanse stad
50 Cent deelt unieke beelden van trip in Marokko (video)
Marokkaanse mikpunt van haat na dans met Tayc in Casablanca (video)
Rapper 50 Cent laat Rabat daveren (video)