21 november 2024 - 06:00 - Wereld
Spaanse landbouwers eisen de onmiddellijke opschorting van de vrijhandelsovereenkomst tussen de Europese Unie en Marokko. Ze klagen over oneerlijke concurrentie van Marokkaanse groenten en fruit, met name tomaten.
In oktober heeft het Europese Hof van Justitie de visserij- en landbouwakkoorden tussen de Europese Unie en Marokko uit 2019 nietig verklaard. Deze akkoorden zouden zijn gesloten zonder "toestemming van het volk van de Sahara". Het Hof heeft echter een respijtperiode van een jaar toegekend voordat de nietigverklaring van kracht wordt, om "ernstige negatieve gevolgen voor het externe optreden van de Europese Unie" te voorkomen.
Lees ook: Marokko sluit visserijakkoord met Rusland na EU-breuk
Spaanse boeren maken zich zorgen over deze extra periode, waarin ze oneerlijke concurrentie uit Marokko blijven ondervinden. Volgens Andrés Góngora van de Coördinatie van Landbouworganisaties (COAG) zijn de arbeidskosten in Marokko veel lager, terwijl die in Spanje 50% van de totale productiekosten uitmaken. "Het dagloon in Marokko is ongeveer 8 euro, terwijl het uurloon hier 10 euro is", zegt hij tegen El Debate.
"De Marokkaanse fytosanitaire regelgeving staat ook het gebruik van pesticiden toe die in Europa verboden zijn, dus het is makkelijker voor hen om te produceren, omdat ze meer middelen hebben. Ook de budgettaire speelruimte is gunstig voor Marokko", aldus Góngora. In de jaren 70 voerde wijlen Koning Hassan II een stimulerend belastingbeleid in om buitenlandse groente- en fruittelers aan te moedigen zich te vestigen in Dakhla, in de Sahara. De grond daar is geschikt voor de teelt van tomaten, meloenen en citrusvruchten.
Al jaren klagen Spaanse boeren over fraude met de etikettering van Marokkaanse tomaten. 80% van deze tomaten wordt geproduceerd in Dakhla en vervolgens naar Agadir getransporteerd, waar ze worden gemengd met de rest van de productie. Dit maakt het onmogelijk om de oorsprong van de tomaten te achterhalen.
Lees ook: Tomatenoorlog: Algerije daagt Marokko uit
Volgens COAG is de import van Marokkaanse tomaten in de Europese Unie de afgelopen jaren aanzienlijk gestegen. In 2022 maakten ze 48% uit van de totale import. In de afgelopen 25 jaar is de import van Marokkaanse groenten in de Europese Unie met 150% toegenomen. Deze massale import heeft de Spaanse tomatenproductie geschaad. In Almería is de tomatenteelt in slechts vijf jaar tijd met 2200 hectare afgenomen.
Marokko rijdt toekomst in: 43.000 nieuwe vrachtwagens
Chinees miljardenproject in Marokko: duizenden banen op komst
Marokko pakt goudmarkt aan: goedkoper goud voor iedereen?
Toeristen riskeren celstraf na kus in moskee (video)
Ophef om haastige opknapbeurt voor komst Koning Mohammed VI
Spectaculaire redding in Al Hoceima: man vast op steile rotswand (video)
Toeristen riskeren celstraf na kus in moskee (video)
Minister Rachida Dati in opspraak door juwelenschandaal
Het verhaal van Marokkaanse Nada, die als 9-jarige door een sekte werd ontvoerd
Luxeleven Redouan wordt zijn ondergang in België
Redouan Achergui krijgt 30 jaar cel voor moord op Yentl Heylen
Mysterieuze dood Marokkaanse in Istanbul
Casablanca staat stil voor komst Koning Mohammed VI, Moulay Hassan al aangekomen
Eurostat: Marokko in top drie, Algerije afwezig