19 december 2024 - 08:50 - Marokko
De Marokkaanse regio Berkane, bekend om zijn citrusteelt, is hard getroffen door de aanhoudende droogte. Het areaal is gekrompen en veel pakstations zijn gesloten. Maar er gloort hoop aan de horizon: dankzij nieuwe investeringen in irrigatie en infrastructuur kan de regio binnenkort weer een belangrijke speler worden in de AGF-sector, zegt Essaid El Khounchafi, directeur van Atlas Green Generations.
"De droogte heeft de telers in Berkane zwaar getroffen", zegt El Khounchafi. "Het citrusareaal is gehalveerd en veel pakstations zijn gesloten. Maar we werken hard aan een oplossing. De regio zal terugkomen, niet alleen met citrus, maar ook met nieuwe gewassen."
Lees ook: Berkane gaat leiders van de digitale revolutie opleiden
De regio kan niet langer wachten op regen en moet zelfvoorzienend worden in water, zegt de expert. "Ontziltingsinstallaties bieden een oplossing, zoals we hebben gezien in de regio Souss Massa. Ook in Berkane komt zo’n installatie, die in 2027 operationeel moet zijn." Naast de ontziltingsinstallatie wordt ook de Mohammed V-dam, die de regio van water voorziet, verhoogd.
Ook op logistiek gebied zijn er verbeteringen. Exporteurs wachten ongeduldig op de opening van de nieuwe haven van Nador. "Deze haven zal ons verbinden met markten over de hele wereld", zegt El Khounchafi. "De logistieke vooruitzichten zijn zeer gunstig."
Lees ook: Berkane pioniert met slim parkeren
Bedrijven in de regio bereiden zich voor op uitbreiding. Er lopen verschillende proeven met nieuwe gewassen. De enige beperking is het watertekort. Ondanks de droogte exporteert Berkane nu al clementines, meloenen, granaatappelen en kasgroenten naar onder andere Duitsland, Nederland en de Verenigde Staten.
Onfrisse praktijken in restaurants Tanger
Ryanair cancelt vluchten naar Marokko
Algerije voert algemene mobilisatie in: Marokko doelwit?
Marokko’s wapenarsenaal groeit explosief
Marokkaanse families: "Terug naar lbled voor de zomer"
Algerije verspilde 50 miljard dollar aan Sahara-kwestie
Koreaanse gigant wil treinen leveren aan Marokko
Schandaal in Marokko: illegaal hotel draaide jarenlang dankzij ambtenaren
Vier Marokkaanse wetenschappers in wereldtop
Aankopen in Marokko? Tips om de BTW terug te krijgen
Marokko onderschept drugslading in sinaasappels
Koning Mohammed VI: "Geen plaats voor een Marokko van twee snelheden"
Gemeente Tanger-Assilah verliest rechtszaak van 5,5 miljoen
Zware celstraf voor oplichter met spookcontracten in Al Hoceima