Dat blijkt uit de maandcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over januari tot en met september. In dezelfde periode van 2025 registreerde Nederland nog 3006 immigranten met Marokkaanse herkomst. Dit jaar waren dat er 318 minder.
Op Bladna.nl : CBS deelt cijfers over Marokkanen in Nederland
Ook het aantal vertrekken daalde : van 1583 naar 1476. Daarmee bleef het migratiesaldo positief. Door internationale migratie kwamen er per saldo 1212 inwoners met Marokkaanse herkomst bij, tegenover 1423 een jaar eerder. Die nettotoename daalde met bijna 15 procent en vertegenwoordigt ongeveer 1,8 procent van het totale Nederlandse migratiesaldo.
De cijfers gaan over herkomst, niet uitsluitend over mensen met een Marokkaans paspoort of rechtstreekse verhuizingen vanuit Marokko. Volgens de CBS-indeling naar herkomst worden migranten en hun in Nederland geboren kinderen onderscheiden. Die twee groepen laten verschillende bewegingen zien.
Meer vertrekken dan terugkomsten bij in Nederland geboren Marokkanen
Onder de in Nederland geboren mensen met Marokkaanse herkomst registreerde het CBS 701 emigranten en 514 terugkerende immigranten. Daarmee vertrokken er 187 meer dan er terugkwamen. Bij de buiten Nederland geboren groep waren er juist 2174 aankomsten tegenover 775 vertrekken.
Deze tabel vermeldt geen bestemmingslanden. De vertrekkende Marokkaanse Nederlanders kunnen dus naar Marokko zijn verhuisd, maar ook naar andere landen. De cijfers geven evenmin hun redenen voor vertrek.
De afgenomen instroom past binnen een bredere vertraging van de Nederlandse bevolkingsgroei. Volgens de kwartaalpublicatie van het CBS kwamen er in de eerste negen maanden ruim 62.000 inwoners bij, bijna 16.000 minder dan een jaar eerder. Eind september telde Nederland 18,19 miljoen inwoners.
Landelijk vestigden zich ongeveer 226.000 mensen in Nederland en vertrokken er circa 160.000. Het migratiesaldo bedroeg ruim 66.000. Tegelijkertijd overleden er bijna 4000 mensen meer dan er kinderen werden geboren. Zonder migratie zou de Nederlandse bevolking in deze periode dus zijn gekrompen.
Marokko behoort niet tot de tien herkomstlanden met het hoogste migratiesaldo in de gepubliceerde CBS-ranglijst. Syrië, Oekraïne en Turkije voeren die lijst aan.
Op Bladna.nl : Marokkaanse Nederlanders vertrekken, maar 80% keert binnen zes jaar terug
De cijfers over 2026 zijn voorlopig en kunnen nog worden bijgesteld. Bij emigratie telt het CBS ook administratieve correcties mee. Het migratiesaldo zegt bovendien niet hoeveel de Marokkaanse gemeenschap in totaal groeit : daarvoor moeten ook geboorten en sterfgevallen worden meegenomen.