16 december 2025 , 21:00 - Fouad Badel - Sport
Nu de startdatum nadert, loopt de spanning in Marokko hoog op. Met nog maar enkele dagen te gaan voor het beginsignaal van de Afrika Cup (21 december - 18 januari), staat het gastland voor de enorme uitdaging om absolute topprestaties neer te zetten. Voor de Atlas Leeuwen overstijgt het belang van het toernooi de sportieve prestaties: het is cruciaal voor het valideren van een kostbare nationale strategie en het inlossen van de immense verwachtingen van zo’n 37 miljoen Marokkaanse fans.
Fouzi Lekjaa heeft het gewenste resultaat klip en klaar gedefinieerd: alleen de overwinning wordt geaccepteerd. De voorzitter van de Marokkaanse voetbalbond beseft volledig dat er voor het land, dat al sinds 1976 geen continentale titel meer heeft behaald, veel op het spel staat. De historische halve finale op het WK in Qatar en de recente uitverkiezing van Achraf Hakimi tot Afrikaans Voetballer van het Jaar hebben een gevoel van dominantie teweeggebracht, dat nu op eigen bodem geconcretiseerd moet worden. Hoewel de Maghreb-teams, die traditioneel sterk zijn in eigen land, als favorieten beginnen, garandeert de sterke concurrentie van Senegal en regerend kampioen Ivoorkust een fel bevochten toernooi.
Lees ook: Walid Regragui kiest voor risicovol plan
Deze competitie met haar feestelijke uitstraling kent echter een complexe totstandkoming. Het is de organisatie slechts met grote moeite gelukt om het toernooi in de overvolle internationale voetbalkalender van de FIFA en de UEFA te persen, waardoor het voor het eerst samenvalt met de feestdagen rond de jaarwisseling. Ook op nationaal niveau zijn de voorbereidingen niet geheel rimpelloos verlopen. De zeer omvangrijke investeringen in de sportinfrastructuur leidden tot ongenoegen bij een deel van de jeugd, wat in oktober resulteerde in de protestbeweging "GenZ212". Zij wezen op de onwenselijke discrepantie tussen de miljoenenuitgaven voor het toernooi en de aanhoudende problemen in het dagelijks leven.
Lees ook: Walid Regragui onthult selectie voor Afrika Cup, Hakim Ziyech uitgesloten
Afgezien van de logistieke kwesties en de noodzakelijke aanpassingen in de laatste fase, bijvoorbeeld in het El Barid stadion, behoudt het evenement zijn unieke sociale betekenis. Voor landen die geplaagd worden door conflicten, zoals Soedan en de Democratische Republiek Congo, biedt de Afrika Cup een broodnodige, tijdelijke afleiding van de gewapende strijd. Marokko zelf hoopt op een golf van volksvreugde zoals die in 2024 in Ivoorkust werd ervaren, maar moet daarvoor wel de loodzware druk van de favorietenrol succesvol verdragen.
Rolls-Royce speelt cruciale rol in maritiem project Spanje-Marokko
Marokko onder druk: 37 miljoen fans eisen beker
WK 2026: tickets Marokko tot 6400 dirham, fans geschrokken
Nieuwe machtsverhouding, Marokko waarschuwt: "Als Spanje zich goed gedraagt, doen wij dat ook"
Toeristen gered uit kolkende vloed in Marokkaanse Merzouga
Marokko blokkeert Spaanse profvoetballers op weg naar duel
Marokko onder druk: 37 miljoen fans eisen beker
Marokko blokkeert Spaanse profvoetballers op weg naar duel
WK 2026: 5 miljoen tickets in dag verkocht, Brazilië-Marokko op één na meest gewild
Zware kritiek op Marokko: de sociale tol van de Afrika Cup
Afrika Cup: elk team krijgt eigen vijfsterrenhotel, Marokko breekt met traditie
Arab Cup: Marokko kent finale-tegenstander, Saoedi-Arabië uitgeschakeld
Marokko lanceert plan voor "gezamenlijke voetbalcompetitie" Afrika-Europa
Marokko walst over Verenigde Arabische Emiraten, gaat naar finale