17 januari 2025 - 23:50 - Marokko
De Marokkaanse luchtmacht breidt flink uit. Naast de Amerikaanse F-35’s die in de toekomst worden verwacht, krijgt Marokko er binnenkort ook nog eens dertig Franse Mirage 2000-9 gevechtsvliegtuigen bij. Deze toestellen zijn afkomstig van de Verenigde Arabische Emiraten, een land waarmee Marokko goede banden onderhoudt.
De levering van de Mirages staat gepland voor 2027, meldt El Confidencial. In datzelfde jaar ontvangt Marokko ook 25 Amerikaanse F-16 Block 70/72 Viper gevechtsvliegtuigen, die in 2019 werden besteld voor een bedrag van 3,59 miljard euro. Met deze 55 nieuwe vliegtuigen stijgt de capaciteit van de Marokkaanse luchtmacht met 62 procent.
Lees ook: Marokkaanse straaljagers krijgen hightech upgrade
De nieuwe aanwinsten komen bovenop de veertig Mirage F1’s, 26 F-5’s en 24 F-16’s die de Marokkaanse luchtmacht al in gebruik heeft. "Deze gevechtskracht stelt Marokko in staat beter te concurreren met zijn grote rivaal Algerije", aldus El Confidencial.
Voordat de Emiraten de Mirage 2000-9’s aan Marokko mogen leveren, moeten ze wel eerst toestemming krijgen van de Franse regering. Deze procedure loopt al sinds eind 2021. Destijds waren de relaties tussen Frankrijk en Marokko gespannen, onder meer door de vermeende spionage op de mobiele telefoons van de Franse president Macron en zijn ministers met behulp van de Pegasus-software. Na het staatsbezoek van Macron aan Rabat eind oktober vorig jaar zijn de relaties tussen beide landen echter genormaliseerd, waardoor Frankrijk het groene licht lijkt te hebben gegeven voor de levering.
Lees ook: Marokko wil vloot moderniseren met Chinese straaljagers
Intussen wil Algerije, de grote rivaal van Marokko, Russische Sukhoi Su-57 gevechtsvliegtuigen kopen. Het Algerijns leger beschikt al over zeventig Sukhoi Su-30MKA’s, 36 Sukhoi Su-24’s en 25 MiG-29S’s. De wapenwedloop tussen Marokko en Algerije is in volle gang. Beide landen hebben hun defensiebudgetten de afgelopen tien jaar fors verhoogd.
Marokkaanse familie El Ballouti terroriseert België
Ongerustheid in Tanger door grote actie bij Bank Al-Maghrib
Turbo voor de rechter voor moord op echtgenoot Rym Fikri
H&M goes Marrakech in nieuwe collectie
Megaproject gaspijpleiding Marokko-Nigeria start in Dakhla
Marokkanen in opstand tegen zomertijd
Ongerustheid in Tanger door grote actie bij Bank Al-Maghrib
Turbo voor de rechter voor moord op echtgenoot Rym Fikri
Megaproject gaspijpleiding Marokko-Nigeria start in Dakhla
Marokkanen in opstand tegen zomertijd
Marokko: 430 km aan HSL-lijnen in 5 jaar
Marokko bouwt gigantische scheepswerf om Spanje (en Europa) uit te dagen
Veel vluchten naar Marokko geannuleerd
Marokko en Algerije wedijveren ook over militair budget