Zoeken

Marokko trekt gasgiganten aan: nieuwe vondsten en grote investeringen

9 juni 2025 - 11:20 - Marokko

©

De Marokkaanse bodem, rijk aan aardgas, trekt steeds meer internationale olie- en gasbedrijven aan. Het land wordt gezien als een veelbelovende regio voor gasexploratie, zowel op land als in de Atlantische Oceaan. Dit potentieel, verspreid over diverse sedimentaire bekkens, maakt Marokko een aantrekkelijke bestemming voor giganten in de sector.

De groeiende interesse blijkt uit recente ontdekkingen van Chariot in Noord-Marokko. Ook is er toenemende aandacht van grote spelers zoals Exxon Mobil, Hunt Oil en NewMed voor de Marokkaanse offshore in het zuiden van het koninkrijk. Verder is een belangrijke gasvondst gedaan in Gharb, het eerste ontdekte gasveld in Noord-Afrika. Het historische bekken van Essaouira, actief sinds de jaren tachtig, en de campagnes van ONHYM en Sound Energy in het Tendrara-bekken in het noordoosten, dat als het nieuwe gaseldorado wordt gezien, bevestigen het potentieel verder.

Lees ook: Marokko: "aanzienlijke gasreserves"

Volgens het Nationaal Bureau voor Koolwaterstoffen en Mijnbouw (ONHYM) beschikt Marokko over nog meer onontdekte bekkens die actief worden gemonitord. Dit zijn de bekkens van Zag, Boudenib, Missour, Doukkala, Tadla en Guercif. In Guercif is het bedrijf Predator momenteel bezig met exploratieboringen. "De kartering van de reserves wordt verfijnd, in afwachting van commerciële bevestigingen," aldus ONHYM. Hoewel de nationale gassector kapitaalintensief en risicovol is, benadrukt ONHYM het cruciale belang ervan voor de energieonafhankelijkheid van Marokko.

Lees ook: Nieuwe gasvondst in noordoosten Marokko?

Marokko zet ook in op strategische partnerschappen voor de ontwikkeling van zijn energie-infrastructuur. Zo zal in het kader van de samenwerking tussen Taqa Morocco en Nareva, in consortium met het Mohammed VI Investeringsfonds, 130 miljard dirham worden geïnvesteerd in water- en elektriciteitstransportinfrastructuren. Dit gebeurt in samenwerking met de Marokkaanse regering en het Nationaal Bureau voor Elektriciteit en Drinkwater (ONEE). Op 19 mei werden drie partnerschapsovereenkomsten ondertekend. De projecten omvatten onder meer de ontwikkeling van ontziltingsinstallaties die uitsluitend op hernieuwbare energiebronnen werken, en een 1400 km lange hoogspanningslijn die het zuiden en het centrum van het koninkrijk met elkaar verbindt.

Bladna.nl

Bladna.nl - 2025 - Contact - Over Bladna.nl - Privacybeleid - Ons team