Zoeken

Marokko in gesprek met Emiraten over megawindparken in Sahara

16 juli 2025 - 10:10 - Marokko

©

Marokko voert vergevorderde gesprekken met drie grote Emirati bedrijven – Masdar, AMEA Power en Abu Dhabi National Energy Company (TAQA) – over de aanleg van omvangrijke windparken in de Sahara. Deze strategische stap is cruciaal voor Marokko’s ambitie om de afhankelijkheid van fossiele brandstoffen drastisch te verminderen.

De projecten zijn essentieel om Marokko’s doel te bereiken: in 2030 moet 52% van de elektriciteit uit hernieuwbare bronnen komen. De verwachte investeringen liggen tussen de 8 en 10 miljard dollar, met een gezamenlijke capaciteit van 5000 megawatt (MW). Dat staat gelijk aan de energieproductie van meerdere grote thermische centrales.

Lees ook: Golfstaten maken energiecentrale van Marokkaanse Sahara

De Sahara-regio biedt hiervoor ideale omstandigheden met een gemiddelde windsnelheid van 8,4 meter per seconde, perfect voor krachtige windturbines. Er zijn al vier windparken operationeel (750 MW totaal), waaronder Tarfaya en Aftissat. Twee nieuwe parken in Boujdour en Tiskrad zullen de capaciteit binnenkort verder verhogen. Sinds 2015 zet Marokko in op windenergie in het zuiden om de energiekosten te drukken en het nationale netwerk te versterken.

Lees ook: Marokko, marktleider voor offshore windenergie in Afrika?

Op 20 mei werden al investeringsovereenkomsten ter waarde van bijna 14 miljard dollar getekend tussen Marokkaanse en Emirati partijen en de overheid. Deze deals omvatten onder meer de productie en het transport van wind- en zonne-energie. Het Taqa Maroc-consortium plant een 1400 kilometer lange hoogspanningslijn van de zuidelijke provincies naar Casablanca om de opgewekte stroom naar het noorden te leiden. Daarnaast sloot Ynna Holding in juni een overeenkomst met AMEA Power voor een windpark van 100 MW in Laayoune, dat in 2027 de CO2-uitstoot moet verminderen. De geïnstalleerde windenergiecapaciteit van Marokko bedroeg eind 2024 al 2368 MW, een stijging van 21,23% in de nationale elektriciteitsproductie vergeleken met een jaar eerder.

Bladna.nl

Bladna.nl - 2025 - Contact - Over Bladna.nl - Privacybeleid - Ons team