14 december 2023 - 23:30 - Wereld
José Manuel Albares, Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een recent interview Marokko genoemd als dé topprioriteit in het buitenlands beleid van Spanje.
Tijdens een tweedaagse bezoek aan Marokko sprak Albares over de ’multidimensionale’ aard van de samenwerking tussen Spanje en Marokko en de positieve resultaten van de gezamenlijke routekaart die in april 2022 werd aangenomen.
Lees ook: Spanje geeft Westelijke Sahara op
Albares, die zijn eerste officiële reis in het buitenland maakte sinds de benoeming van de nieuwe regering in Spanje, benadrukte het multidimensionale karakter van de Spaans-Marokkaanse betrekkingen. Deze relatie wordt gekenmerkt door succesvolle samenwerking op het gebied van handel, de strijd tegen mensenhandel en terrorisme, en de versterking van zowel politieke als menselijke banden. Spanje en Marokko zijn voor elkaar belangrijke handelspartners, waarbij Marokko de derde grootste handelspartner van Spanje buiten de Europese Unie is, na de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. De handelsbetrekkingen tussen beide landen zijn sinds de goedkeuring van de routekaart met 40% toegenomen.
De minister wees op de aanzienlijke verbetering in de veiligheidssamenwerking, met name in de strijd tegen mensensmokkel en terrorisme, een voorbeeld voor de wereld. Ook de menselijke banden tussen de twee landen zijn versterkt. Meer dan een miljoen Marokkanen wonen in Spanje en dragen bij aan het welzijn van het land, terwijl ongeveer 20.000 Spanjaarden in Marokko wonen.
Albares beschouwt Marokko als de belangrijkste prioriteit in de Spaanse buitenlandpolitiek, waarbij hij de relatie tussen beide landen als een win-winpartnerschap beschrijft in een interview met persagentschap MAP.
Lees ook: Nieuwe spanningen na aankomst nummer 2 Polisario in Spanje?
Tot slot sprak Albares over de gezamenlijke organisatie van het WK voetbal 2030 door Marokko, Spanje en Portugal. Dit evenement zal niet alleen de Spaans-Marokkaanse vriendschap en het partnerschap tussen de twee landen benadrukken, maar ook de betrekkingen tussen Europa en Afrika, gezien de geografische posities van beide landen.
Marokkaanse diaspora massaal naar huis
Duizenden banen bedreigd in Marokko
Anouar Ait El Hadj schittert in Champions League
Real Madrid geeft jonge slachtoffer aardbeving Al Haouz nieuwe thuis
Halal vlees op school in Canada, ouders boos
Prinses Lalla Salma duikt weer op in Marokko
Halal vlees op school in Canada, ouders boos
Laatste rit in noodlottige kabelbaan: het verhaal van Hind en Aziz
Algerije aan VN: "Niet zonder Polisario"
Toeristen riskeren celstraf na kus in moskee (video)
Minister Rachida Dati in opspraak door juwelenschandaal
Het verhaal van Marokkaanse Nada, die als 9-jarige door een sekte werd ontvoerd
Luxeleven Redouan wordt zijn ondergang in België
Redouan Achergui krijgt 30 jaar cel voor moord op Yentl Heylen