De man werd in 1987 in Nederland geboren met de Marokkaanse nationaliteit en kreeg in augustus 1996 samen met zijn ouders ook het Nederlanderschap. In juli 2013 vertrok hij via Turkije naar Syrië, waar hij zich aansloot bij Ahrar al-Sham en later Jund al-Aqsa.
Op Bladna.nl : Nationaliteit weg, uitzetting en 20 jaar verbannen : Marokkanen winnen van Nederland
In hoger beroep werd hij veroordeeld tot vijf jaar en vier maanden gevangenisstraf voor deelname aan een terroristische organisatie en de voorbereiding van terroristische misdrijven. Die veroordeling werd op 29 april 2021 definitief.
Drie maanden later trok de Nederlandse overheid zijn nationaliteit in. Tegelijk kreeg hij het bevel de Europese Unie te verlaten en werd hem een inreisverbod van twintig jaar opgelegd.
De rechtbank Amsterdam zette daar op 24 maart 2025 een streep door. Volgens die rechter ontstond verboden discriminatie omdat iemand met alleen de Nederlandse nationaliteit na dezelfde misdrijven Nederlander blijft, terwijl een Nederlander met bijvoorbeeld ook de Marokkaanse nationaliteit zijn Nederlanderschap wel kan verliezen.
Raad van State ziet indirect verschil, maar staat het toe
De Raad van State komt op 30 september tot een andere conclusie. Volgens de hoogste bestuursrechter maakt de wet geen rechtstreeks onderscheid naar afkomst : nationaliteitsverlies is gekoppeld aan een veroordeling voor terroristische misdrijven en aan de regel dat iemand niet staatloos mag worden.
De rechter erkent wel dat de regeling in de praktijk vooral mensen met bepaalde dubbele nationaliteiten kan raken. Dat geldt onder meer voor Marokkaanse Nederlanders, omdat afstand doen van de Marokkaanse nationaliteit niet op dezelfde manier mogelijk is als bij sommige andere nationaliteiten.
Volgens de Raad van State bestaat voor dat indirecte verschil echter een objectieve rechtvaardiging. Nederland moet staatloosheid voorkomen, terwijl de intrekking volgens de wet tot uitdrukking kan brengen dat iemand zich door ernstige terroristische misdrijven zo sterk tegen Nederlandse belangen heeft gekeerd dat de juridische band met Nederland kan worden beëindigd.
De man voerde ook aan dat hij inmiddels was gederadicaliseerd. De Raad van State vindt dat hij onvoldoende aannemelijk heeft gemaakt dat hij geen gevaar meer vormt voor de nationale veiligheid. De regering wint daardoor het hoger beroep en het eerdere vonnis van de rechtbank Amsterdam wordt vernietigd.
In een afzonderlijke uitspraak heeft de Raad van State woensdag ook het terugkeerbesluit en het inreisverbod van twintig jaar in stand gelaten. Het argument dat hij anders wordt behandeld dan een veroordeelde Nederlander zonder tweede nationaliteit werd ook daar verworpen.
Op Bladna.nl : Zaak rond Marokkaan verandert regels in heel Nederland
Het gevolg is verstrekkend : juridisch wordt hij geacht zijn Nederlandse nationaliteit al sinds 29 juli 2021 niet meer te hebben. De Raad van State oordeelt zelfs dat zijn kinderen daardoor achteraf gezien in april 2025 niet via hem automatisch de Nederlandse nationaliteit hebben verkregen.