27 maart 2025 - 21:20 - Wereld
In het kamp Roj, in het noorden van Syrië, is een 7-jarig Marokkaans meisje overleden. De Nationale Coördinatie van Families van Marokkanen die vastzitten in Syrië en Irak heeft dit bekendgemaakt. Volgens de organisatie is het meisje begraven zonder dat er onderzoek is gedaan naar de doodsoorzaak.
De coördinatie ziet dit tragische nieuws als een nieuwe klap voor Marokkaanse families. Het vergroot de nood van gevangenen en hun familieleden in Marokko. De organisatie roept op tot een dringend en transparant onderzoek. Dit onderzoek moet de omstandigheden rond het overlijden van het kind ophelderen. De verantwoordelijken moeten worden vervolgd in geval van nalatigheid.
Lees ook: Marokkaanse gevangenen in Syrië: race tegen de klok
De coördinatie heeft ook een beroep gedaan op de internationale gemeenschap en mensenrechtenorganisaties. Ze benadrukt de catastrofale humanitaire situatie in de kampen. Honderden Marokkanen en andere gevangenen vechten om te overleven. De omstandigheden zijn erbarmelijk, met een tekort aan voedsel en medicijnen. Er is gebrek aan medische zorg en kinderen en vrouwen worden blootgesteld aan gevaren.
In een dringend verzoek aan de Marokkaanse staat roept de coördinatie de regering en het maatschappelijk middenveld op om snel in actie te komen. Ze moeten de Marokkaanse burgers redden die in deze hel gevangen zitten. Hun onmiddellijke repatriëring moet worden georganiseerd. "Het is ondenkbaar dat Marokkaanse families, met name vrouwen en kinderen, gegijzeld blijven door crises waar zij geen deel aan hebben. Hun fundamentele recht om naar huis terug te keren mag hun niet worden ontnomen. Dit gaat te ver. Tranen zijn niet langer genoeg", aldus de coördinatie.
Lees ook: Marokkaanse vrouwen vast in Syrische hel
Volgens de statistieken van de coördinatie worden 97 Marokkaanse vrouwen vastgehouden in de kampen in Syrië, samen met 259 kinderen. Daarnaast zitten er 130 mannen, die in Syrië hebben gevochten, gevangen. Er zijn 25 Marokkaanse weeskinderen. Het Marokkaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft verklaard dat het totale aantal Marokkanen dat wordt vastgehouden in Syrië en Irak 277 bedraagt. Cherkaoui Habboub, directeur van de BCIJ, stelt dat "1660 Marokkanen zich hebben aangesloten bij terroristische groeperingen in Syrië en Irak, waaronder 291 vrouwen en 630 kinderen, van wie sommigen zijn geboren uit niet-Marokkaanse vaders, wat een nationaliteitsprobleem oplevert".
Ihattaren kiest definitief voor Marokko boven Nederland
Hakim Ziyech met moeder, Nayef Aguerd en Kurt Zouma in Marrakech
Nieuwe metaalvondsten in Marokko: koper, goud en zilver
FC Barcelona komt naar Marokko!
Tanger verscherpt bouwcontrole na mislukt project
Hachim Mastour: "Ik was een crash-test"
Spanje vreest verlies Sebta en Melilla
Marokkaanse Sahara: nu ook Rusland?
Miss Univers en Marokkaanse verloofde: afrekening op Instagram
Algerije beschuldigt Marokko van "stelen" couscous
Meer dan derde Belg heeft buitenlandse roots
Marokkaanse courgette nekt Europese boeren
Gedwongen tot huwelijk in Marokko, daarna tot seks: Ariane’s strijd
Verplichte cursus voor Marokkanen vóór aankomst in Vlaanderen