12 april 2025 - 21:00 - Wereld
Talrijke reizigers die in de Verenigde Staten aankomen, komen soms vast of zelfs gevangen te zitten, als gevolg van het immigratiebeleid van de regering-Trump. Marokkanen kunnen in dezelfde situatie terechtkomen.
"Ik zat vast in een ijskoude cel zonder uitleg, ondanks de tussenkomst van advocaten en de aandacht van de media", vertelt een Canadese met een werkvisum aan The Guardian. Ze werd twee weken vastgehouden door ICE, het Amerikaanse bureau voor immigratie en douanehandhaving. Haar geval staat niet op zichzelf.
Lees ook: Trump stuurt honderden Marokkanen terug
Midden maart hielden Amerikaanse grenswachters Fabian Schmidt aan, een Duitser die sinds 2008 een permanente verblijfskaart had omdat hij transgender is. Hij probeerde terug te keren naar New Hampshire, zijn woonplaats, na een reis naar Luxemburg. Volgens de getuigenis van zijn moeder, opgetekend door een televisiezender uit Boston, werd Fabian urenlang "hevig ondervraagd" op de luchthaven van Boston, uitgekleed en onder een koude douche gezet.
Waarom onderging Fabian reizigers een dergelijke behandeling? Sinds februari hebben de Verenigde Staten de regelgeving met betrekking tot identiteitsbewijzen voor transgender personen gewijzigd. De autoriteiten zijn gestopt met het uitgeven van X-paspoorten aan personen die zich identificeren als non-binair, zoals de regering van Joe Biden in 2022 had toegestaan. Nu worden alleen nog paspoorten met de vermelding M of V afgegeven.
Lees ook: Verenigde Staten: immigratiebeleid Marokko onder druk
Sinds deze onfortuinlijke gebeurtenissen adviseren burgerrechtenactivisten mensen die naar de Verenigde Staten reizen, met name degenen die de Amerikaanse nationaliteit niet bezitten, om de contactgegevens van een advocaat gespecialiseerd in immigratiekwesties of op zijn minst het contact van een persoon die in geval van nood bereikbaar is bij zich te hebben, meldt The Washington Post. "Wanneer iemand op Amerikaanse bodem landt maar technisch gezien niet is toegelaten, kan diegene worden beschouwd als een zogenaamde ’arriving alien’. Je hebt meer rechten als crimineel dan als een buitenlander die met een visum komt", waarschuwt Michael Wildes, advocaat gespecialiseerd in immigratiekwesties.
Zorgen om dodelijke weg in Noord-Marokko
Emirati kroonprins richt holding op in Marokko
Moulay Hassan in Tanger, ook Lalla Salma verwacht
Ihattaren kiest definitief voor Marokko boven Nederland
Hakim Ziyech met moeder, Nayef Aguerd en Kurt Zouma in Marrakech
Nieuwe metaalvondsten in Marokko: koper, goud en zilver
Spanje vreest verlies Sebta en Melilla
Marokkaanse Sahara: nu ook Rusland?
Miss Univers en Marokkaanse verloofde: afrekening op Instagram
Algerije beschuldigt Marokko van "stelen" couscous
Meer dan derde Belg heeft buitenlandse roots
Marokkaanse courgette nekt Europese boeren
Gedwongen tot huwelijk in Marokko, daarna tot seks: Ariane’s strijd
Verplichte cursus voor Marokkanen vóór aankomst in Vlaanderen